Nebezpečná látka pro lidské zdraví, která může vyvolat dýchací problémy, podráždění očí, ale i depresi nebo únavu a zvracení. Tak je označen styren, který musí v ovzduší dýchat lidé v obci Suchý.

„Vzhledem ke svým vlastnostem je styren škodlivý pouze v nejbližším okolí zdroje. Pokud by lidé v blízkosti provozovny pociťovali nasládlý zápach či podráždění sliznic, měli by povolat Českou inspekci životního prostředí,“ řekla mluvčí sdružení Arnika Zora Kasiková.

Podle výsledků studie o znečišťování za rok 2007, které zveřejnilo sdružení Arnika, vedla na jižní Moravě ve vypouštění této látky do ovzduší společnost RIHO v obci Suchý. Firma vyrábějící vany a masážní systémy se dostala i na bronzovou příčku v pořadí celkových úniků rakovinotvorných látek do vzduchu.

Občanské sdružení Arnika se zabývá problematikou znečišťování životního prostředí toxickými látkami a odpady a podporuje účast veřejnosti v rozhodování o životním prostředí. Jeho členové sestavovali celorepublikovou studii největších znečišťovatelů už potřetí.

„Žebříčky skládáme z údajů Integrovaného registru znečišťování, který spravuje ministerstvo životního prostředí. Jednotliví provozovatelé do Registru povinně ohlašují údaje o únicích vybraných znečišťujících látek. Z nich pak sestavujeme dané tabulky,“ dodala Kasiková. Podle ní se firma RIHO CZ umístila v žebříčcích znečišťovatelů už předloni.

„Společnost zvýšila dvakrát po sobě úniky styrenu do ovzduší. V únicích této potenciálně rakovinotvorné látky se také umístila na třetím místě v celostátním žebříčku,“ upřesnila Kasiková.

O šířícím se zápachu v obci ví i tamní starosta. „Lidé, kteří bydlí v bezprostřední blízkosti firmy, si na zápach stěžují od zahájení výroby ve firmě. Vedení společnosti sice udělalo několik opatření, ale podle mého názoru příliš nefungují,“ uvedl Pavel Žilka.

Hlavně v letním období musí každodenně čichat štiplavý zápach i žena ze Suchého, která chtěla zůstat v anonymitě. „Nejhorší zápach se vine obcí vždy v létě. Ve firmě sice mají nové biofiltry, ale pokud pracují a mají otevřená okna i dveře a zafouká vítr, jde všechen zápach k nám,“ uvedla žena.

Podle Zdenka Krejčíře z firmy RIHO společnost každého půl roku prochází přísnou kontrolou. „Jsme pod dozorem. Před třemi lety jsme kompletně měnili čistící filtry právě proto, abychom plnili limity ve vypouštění styrenu. Nepříjemné pachové vjemy ale nejsou znečišťování ovzduší,“ namítá.

Členové sdružení Arnika zveřejňují žebříčky největších znečišťovatelů každý rok. „Registr pomáhá zjišťovat informace o tom, jaký vliv na životní prostředí mají podniky v jejich okolí. Firmy to částečně motivuje ke snižování emisí,“ dodala tisková mluvčí s tím, že by se obyvatelé Suchého měli obrátit na Českou inspekci životního prostředí, která by měla zjednat nápravu.