Na trasu od splavu u blanenského vlakového nádraží do Bílovic nad Svitavou a dál proto v neděli lodě nevyplují. „Otevírání Svitavy jsme organizovali asi posledních patnáct let. Letos se poprvé nepojede vůbec. Ve Svitavě není prostě voda. Nebyl sníh, nepršelo. Řeka je nesjízdná. Nedá se nic dělat," řekl Jiří Bosák z oddílu rájeckých vodáků.

Podle něj letos vodáci neoslovili ani vodohospodáře, aby jim na otevírání řeky pustili z letovické přehrady Křetínky více vody. „Vodohospodáři nejsou na Svitavě vodákům moc ochotní pouštět vodu. I když v minulosti jí bylo v přehradě Křetínce dost. Natož teď, když je takové sucho. Tak jsme je letos ani neoslovili," dodal Bosák s tím, že s oddílem vyrazí o víkendu na Vysočinu na otevírání řeky Doubravy.

Mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková tvrdí, že se vodohospodáři snaží vodákům vycházet vstříc, pokud to jde. Tentokrát by jim však stejně nepomohli. Právě kvůli dlouhodobému suchu. „Vzhledem k tomu, jaké je už dlouho sucho a velice nízké průtoky v řekách, nemůžeme nyní z přehrady pouštět více vody a zvyšovat průtok uměle," řekla Tomíčková.

Na tradiční otevírání řeky Svitavy se těšil například Oldřich Krikl z Adamova. Svitavu sjížděl v dubnu na lodi poslední tři roky. „S kamarády jsme pravidelně sjížděli řeku ještě před otevíráním, když tál sníh. V lednu, únoru nebo březnu. Letos sníh nenapadl ani nepršelo. Takže jsme nejeli. Svitava je zatím nesjízdná. Třeba pod Bílovicemi není vůbec voda a ani mezi Adamovem a Blanskem se to splout nedá. Lodě by pořád drhly o dno," dodal Krikl.