„Čím větší strom, tím má samozřejmě větší nároky na závlahu. Problémová bývají první léta těsně po výsadbě. Na jaře to bylo se srážkami až nad očekávání skvělé. Takové množství vody jsme popravdě nečekali a i na nejvyprahlejších krasových stráních jsme měli půlmetrové přírůstky. Jenže později přišla vlna veder a velké sucho, které trvá dosud,“ řekl Deníku Rovnost garant zmíněného projektu Zdeněk Špíšek.

Kus Wimbledonu v Blansku. Železárny vyráběly repliky slavné trofeje, visí v Muzeu Blanenska.
Wimbledon v Blansku. Železárny vyráběly repliky slavné trofeje, visí v muzeu

Vláhu z krajiny podle něj vysávají rozpálené silnice v jejichž okolí je vysázená nezanedbatelná část mladých ovocných stromů. Situaci s nedostatkem vody v půdě ovlivňují také probíhající žně. „Jedná se o velké obnažené plochy, které se rozpálí. Voda se tak nemá šanci po menším dešti ke stromkům vůbec dostat. To by muselo spadnout naráz alespoň deset milimetrů. I když máme stromky zamulčované, tak musíme v těchto dnech akutně řešit závlahu, jinak velké množství ovocných stromků nepřežije,“ dodal muž z blanenského sdružení Horizont.

Kmínky v o průměru větším jak tři centimetry potřebují ideálně kolem třiceti litrů vody. Závlahu je potřeba za dva týdny zopakovat. Vodu v těchto dnech potřebuje i nedávno vysázená lipová Alej blanenských osobností. Jedná se o šestašedesát stromů mezi blanenskou Obůrkou a vavřineckou částí Nové Dvory. Zacelily místa po odumřelých kmenech ve stromořadí, které v této lokalitě vysázel v devatenáctém století šlechtický rod Salmů.

Zdroj: Se souhlasem Zdeňka Špíška

V nouzi pomáhají v tropické výhni se zaléváním kromě dobrovolníků také zástupci obcí z Blanenska a dobrovolní hasiči. „Děkujeme moc za podporu hasičů, starostů a občanům z obcí Veselice, Vavřinec, Těchov, Brťov, Habrůvka, Krásensko, Ostrov, Šošůvka, Ždár a mnoha dalším. Bez jejich pomoci bychom počítali velké ztráty. Jak velké budou, uvidíme na podzim. Sucho a úbytek vody v krajině je dlouhodobý trend. Právě výsadba a návrat ovocných strom zpět do krajiny Moravského krasu je jedním z kroků, jak situaci zlepšit,“ poznamenal Špíšek.