Fata morgana. Tak někteří Blanenští označují dlouhodobý záměr tamní radnice vyřešit složitou dopravní situaci ve městě výstavbou mostu, který propojí centrum a Staré Blansko. Podle vyjádření lidí, kteří o projektu ví víc, to však vypadá, že sice nepatrnými krůčky, ale přesto se plán blíží ke svému uskutečnění. Nebude to ovšem dříve než v závěru tohoto desetiletí. I kvůli různým komplikacím. Aktuálně třeba s rozvody plynu.

Studie toho, jak bude vypadat most samotný, už je hotová. „Složitější je to s návrhem jeho napojení na Staré Blansko. U něj jsme oproti původním předpokladům museli přistoupit k docela výrazným změnám. Teď navíc vyvstal problém s plynovody. Stavba je totiž kříží, takže musíme vymyslet nejlepší variantu a optimální technické řešení," přiblížil vedoucí blanenského odboru investičního a územního rozvoje Marek Štefan.

Blanenští chtějí, aby byla vypracovaná studie pokud možno co nejkompletnější. „Důvod je prostý. Čím více informací bude obsahovat, tím přesnější můžeme být při následném odhadu výsledné ceny. Uděláme všechno pro to, abychom studii mohli ještě letos v prosinci prokonzultovat s odborníky z Jihomoravského kraje, ať se zase posuneme o něco dále," přislíbil Štefan.

Přes koleje i řeku

Umístění tak podle všeho zůstane stejné, jaké Blanenští odhalili už začátkem května. „Počítáme s tím, že by se na most řidiči napojovali z ulice Fügnerovy v místech, kde dnes stojí pneuservis a supermarket. Přes koleje a řeku Svitavu by se most táhl směrem k Brněnské ulici. V jejím případě nás ale trápí i jedna velmi prudká zatáčka, kterou chceme vyřešit taky, ale ne jako součást jednoho projektu," nastínil tehdy Štefan.

Koncem listopadu by podle něj radnice měla být schopná lidi seznámit s předběžnou vizualizací projektu. „Na termínu začátku stavby se zatím nic nemění. Stále počítáme s obdobím mezi lety 2014 a 2020, lépe řečeno s jeho koncem," řekl vedoucí blanenského odboru investičního a územního rozvoje.

Po schválení studie bude následovat jednání města s majiteli dotčených pozemků. Ty musí Jihomoravský kraj vykoupit. „Snad to nebude trvat zbytečně dlouho. Jedná se o jednotlivé vlastníky, ne desítky lidí a tím pádem také tolik smluv. Pro nás je nejdůležitější, že projekt v každém případě můžeme označit za takzvaně realizovatelný," uvedl blanenský starosta Lubomír Toufar.

Také náklady na veškeré práce by měl zaplatit Jihomoravský kraj. „Rozhodující je v této otázce jednoduchý fakt, a sice že se v podstatě jedná o propojení dvou krajských silnic. Takže jeho zástupci by měli být schopní získat na projekt potřebné dotace. Menšímu podílu blanenského městského rozpočtu bychom se však nebránili, protože přemostění vyřeší velké problémy města na mnoho let dopředu," je přesvědčený Toufar.

Most má za úkol vyřešit především krizová místa blanenské dopravní infrastruktury. Tím nejkritizovanějším je dlouhodobě železniční přejezd u zastávky Blansko-
-město. Výstražné zařízení a spadlé závory tam totiž mnohokrát denně brzdí dopravu, což má za následek kolony u blízkého kruhového objezdu.

Na to si samozřejmě stěžuje mnoho řidičů. Přemostění by ale z podobných důvodů uvítali například také hasiči. „Několikrát do roka se stane, že jedeme k nehodě ve Starém Blansku, ale musíme stát několik minut v koloně. Přitom může jít o vteřiny," upozornil před časem velitel blanenské hasičské stanice Roman Opluštil.

Někteří lidé už však v souvislosti s přemostěním Blanska ztratili trpělivost a nevěří, že k němu skutečně dojde. „O tomto řešení se mluví třicet let a dalších třicet let se o něm bude také zase jen mluvit," vyjádřil názor mnoha obyvatel města na webových stránkách Blanenského deníku Rovnost diskutující pod přezdívkou Franta.

Toufar je však v této souvislosti optimista. „Zhruba sto milionů korun, na které náklady na přemostění předběžně odhadujeme, by pro Jihomoravský kraj nemělo představovat závratnou částku. Do brněnských projektů investují nepoměrně více. Proto pevně věřím, že všechno konečně vyjde. Rozhodně to nepovažuji za utopickou představu, dokonce trochu počítám s dřívějším datem dokončení, než představuje rok 2020," míní starosta.