„Už ve dvou letech jsem se vymezoval vůči svému dívčímu jménu. Postupně se mi začaly kvůli nepřijetí okolí nabalovat psychické problémy. Nejvíc se to stupňovalo v pubertě. V patnácti jsem trpěl silnými depresivními stavy, nechtěl jsem žít,“ popisuje Blažke, který se identifikuje jako nebinární transmaskulinní člověk.

S podobnými problémy se podle studie Andrey Stašek z brněnské Masarykovy univerzity potýká velká část Čechů, kteří patří do komunity LGBTQ+. „Až čtyřicet procent dotázaných je v silném až extrémním riziku depresivity. Jako nejohroženější se ve výzkumu ukázali trans a nebinární lidé, dále asexuálové a pansexuálové,“ informovala výzkumnice. Kromě příznaků deprese byla studie zaměřená i na úzkostnost.

Možné varianty vnitřního prostoru multifunkční haly v Brně.
Varianty podoby multifunkční haly v Brně. Podívejte se, jak může vevnitř vypadat

Jedním z důvodů duševních potíží je podle psychologa Martina Štýbera nepřijetí a diskriminace, se kterými se například lidé s menšinovou sexuální orientací potýkají. „Mnoho z těchto lidí má strach vyhledat psychologickou péči. Jak víme z praxe, psychologů a psychiatrů je navíc obecně málo,“ podotkl Štýber.

Robin Blažke využívá psychologické a psychiatrické péče asi sedm let. „Největší překážka bylo nepochopení a neinformovanost psychologů. Právě větší informovanost by mohla pomoct terapeutům pochopit, že k nám mají přistupovat jako k lidem, ne nás soudit,“ myslí si Blažke.

V dotazníku odpovídalo přes tři tisíce Čechů a Slováků, jedná se tedy o nejrobustnější výzkum na toto téma v České republice. „Zhruba třetina našeho vzorku má tendenci skrývat svou identitu i kvůli obavám o své bezpečí,“ doplnila Stašek s tím, že komunitou otřásl zejména útok v bratislavské baru Teplářeň, při kterém útočník v říjnu 2022 zabil dva lidi.

Výzkumníci z Masarykovy univerzity představili výzkum o duševním zdraví LGBTQ+ lidí v České republice.Výzkumníci z Masarykovy univerzity představili výzkum o duševním zdraví LGBTQ+ lidí v České republice.Zdroj: Deník/Klára Hrbáčková

Počet lidí s duševním onemocněním v celkové české populaci roste, právě deprese patří mezi nejčastější diagnózy. „Podle nejnovějšího výzkumu psychologa Radka Ptáčka trpělo v předminulém roce těžkými depresivními příznaky osm a půl procenta Čechů, což je ale oproti našemu výzkumu sexuálních a genderových menšin podstatně méně,“ porovnala výzkumnice.

Robin Blažke se snaží témata spojená s komunitou LGBTQ+ prosazovat na veřejnosti. „V současné době podstupuji hormonální léčbu, jsem na testosteronu. Svoji tranzici dokumentuji na sociálních sítích, pravidelně se účastním akcí, jako je Pride. Lidem, kteří se chtějí o trans komunitě dozvědět víc, bych doporučil například web transparent.cz,“ sdělil Blažke.

Základní informace o výzkumu

  • Instituce: Institut pro psychologický výzkum Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity
  • Výzkumníci: Andrea Stašek a kolektiv
  • Vzorek: 3 298 lidí
  • Účastníci: plnoletí lidé s ne-heterosexuální nebo transgender identitou
  • Výzkumná technika: dotazník přístupný od 25. 7. do 25. 8. 2023