Egypt, Čína, Thajsko, Nový Zéland, Vietnam. Stážisté z těchto zemí celý tento týden učí studenty Vyšší odborné školy ekonomické a zdravotnické a Střední školy v Boskovicích. Do České republiky přijeli díky programu s názvem Edison, který pořádá mezinárodní studentská organizace AIESEC. V boskovické škole seznamují studenty s kulturou, zvyky a tradicemi svých zemí. A to všechno v angličtině.

Do projektu Edison se boskovická škola letos zapojila poprvé. „V projektu jde o to, že stážisté studentům představují svoji zemi. Projekt tak prohlubuje mezilidské vztahy. Studentům také rozšíří obzory, protože se dozví informace o cizích zemích a navíc mají možnost si procvičit angličtinu. Ta je totiž jediným jazykem, který stážisté při svých hodinách používají," vysvětluje učitel Vyšší odborné školy ekonomické a zdravotnické a Střední školy Boskovice Martin Štěrba.

Pátek je už posledním dnem, který zahraniční stážisté stráví mezi boskovickými studenty. Učili je však celý týden. „Ubytovaní jsou v domově mládeže," říká organizátorka projektu v boskovické škole Erika Vítová s tím, že na oplátku zase boskovičtí studenti zahraniční stážisty například provedli po Boskovicích.

A jak taková hodina vedená zahraničním stážistou vypadá? Například Patiparn Boontarig z Thajska má připravenou prezentaci, do které se snaží zapojit i samotné studenty. Vypráví o klimatických podmínkách ve své zemi, tamním jídle, festivalech i o tradičním thajském tanci. „Všichni se postavte a budeme tančit," nabádá studenty stážista. Po pár minutách nácviku už celá třída krouží okolo lavic a pokouší se napodobit ladné pohyby thajských tanečnic.

„Vždycky se snažím studenty do hodiny nějak zapojit a vnímat, kdo přede mnou vlastně sedí. Pokud to jsou převážně děvčata, více prostoru věnuji tématům, jako je právě tanec, pokud převažují chlapci, zastavím se u témat, jako je například thajský box," vysvětluje po hodině čtyřiadvacetiletý Patiparn.

Místní lidé jsou příjemní

V České republice je poprvé. „Moc se mi tady líbí. Už jsem stihl navštívit Prahu, což je velmi krásné město pro turisty. Byl jsem i v Brně, což je moc příjemné město pro život, dokázal bych si představit v Brně bydlet. Velmi příjemní jsou i místní lidé, kteří mi zatím vždy ve všem vyšli vstříc. I když třeba neumí anglicky, tak se se mnou snaží domluvit třeba pomocí gestikulace," říká mladík.

Na jeho výukové hodině byli například i Tomáš Halačka a Lukáš Musil, kteří studují čtvrtý ročník oboru informačních technologií. „Dozvěděli jsme se spoustu nových zajímavých věcí. Kromě lektora z Thajska jsme měli ještě hodiny s lektorkou, která přijela z Nového Zélandu, a s Egypťanem. Ten byl asi nejlepší, bavil se s námi i o normálních věcech ze života, takže to bylo hodně zajímavé. Co se týče angličtiny, většinu věcí jsme rozuměli, i když thajský lektor měl docela silný přízvuk," shodují se oba studenti.