Rozhodli o tom ve čtvrtek na svém zasedání krajští zastupitelé. Obě střední školy tak budou od prvního července příštího roku mít společné sídlo a hlavičku Masarykova střední škola Letovice.

Zřizovatel obou škol, kraj, se k tomu přiklonil po téměř dvouleté odmlce vyplněné zmatky a nejistotou obou škol, co bude dál. Hlavním důvodem sloučení je dlouhodobá ztrátovost opatovické školy a také velký úbytek studentů, kteří se na ni hlásili. „Rozhodnutí kraje respektujeme a musíme najít takové společné řešení, které se co nejméně dotkne studentů,“ okomentovala rozhodnutí krajských zastupitelů Sylvie Ducháčková, ředitelka Masarykovy školy práce.

Vedení obou škol se už na sloučení intenzivně připravovalo před dvěma lety. Jenže tehdy poté, co ho odsouhlasili krajští radní, návrh překvapivě smetlo ze stolu krajské zastupitelstvo.

„To, že se školy dřív nebo později sloučí, se dalo čekat. Kraj nemohl dotovat ztrátové učiliště ve Velkých Opatovicích. Rok od roku se tam také hlásilo méně studentů. Pro naše město je to ale poměrně velká ztráta. Přijdeme o nabídku středoškolského vzdělání, ubudou také pracovní místa,“ řekl starosta Velkých Opatovic Jiří Bělehrádek.

Vyjádření ředitele uměleckoprůmyslové školy ve Velkých Opatovicích Pavla Grenara se ve čtvrtek redakci Blanenského deníku Rovnost nepodařilo sehnat. Již před časem však řekl, že provoz školy je v současné době neudržitelný. „Chceme usilovat hlavně o to, aby nezanikly uměleckoprůmyslové obory se zaměřením na keramiku, které jsou jedinečné,“ řekl Grenar.

Počátek velkoopatovické školy sahá do roku 1962. Tehdy fungovala jako podnikové učiliště pro velkoopatovickou šamotku.

Podle Sylvie Ducháčkové je těžké v tuto chvíli předjímat, jak chystané změny zkomplikují příští školní rok. „S krajem budeme o podrobnostech sloučení škol jednat. Jeho přesné požadavky v tuto chvíli neznám. Pochybuji však, že bude případně dotovat odloučené pracoviště ve Velkých Opatovicích. To by stálo moc peněz. Myslím, že v zájmu kraje je výuku z Opatovic přesunout co nejdříve do Letovic pod jednu střechu,“ dodala Ducháčková.

Chybí učebny

Stejně zdrženlivá byla i při otázce, zda sloučení škol bude znamenat propuštění některých učitelů, snížení počtu přijatých studentů či nabídky oborů. „To nemohu v tuto chvíli opravdu říct. Obecně se budeme snažit nabídnout stejné obory jako nyní a rovněž i umělecké, které se vyučují v Opatovicích. Vše ovšem záleží na představách kraje a hlavně na jeho finančních možnostech,“ dodala ředitelka.

Co se týká učebních prostor, Ducháčková tvrdí, že s výukou teoretických předmětů snad nebude po sloučení obou škol zásadní problém. Horší to ovšem bude s praktickými předměty. „Na výuku uměleckých oborů v rozsahu, který se nyní vyučuje ve Velkých Opatovicích, nemáme nyní prostory. S městem však máme předjednané nebytové prostory poblíž naší školy. Chybí tam ovšem záchody a celá budova potřebuje opravit,“ dodala Ducháčková s tím, že počítají také s úpravami školního domova mládeže. Po nich se kapacita rozšíří na pětačtyřicet míst.

Jak kraj naloží po sloučení obou škol se svými budovami, ve kterých jsou nyní učebny opatovické střední školy, není zatím známo. „Jednání o těchto budovách nás s krajem teprve čekají. Nic bližšího v tuto chvíli nevím. V úterý k tomu budeme mít na radnici mimořádné zastupitelstvo,“ dodal starosta Velkých Opatovic.