Petra Čermáková, Libuše Opatřilová, Tomáš Musil a Milan Novotný spolu chodí do jedné třídy. Na soutěž se připravovali dva měsíce. „Byli jsme sehraní, ve třídě jsme totiž všichni dobří kamarádi. V týmu jsme si rozdělili role. Nejlepší řečník představoval školu v češtině, jiný zase v angličtině. Úkoly v laboratoři jsme si rozdělili podle toho, co koho baví,“ přiblížila Čermáková.

Maraton disciplín začal v pondělí ráno a skončil ve středu odpoledne. „Bylo to náročné. Chodili jsme spát unavení a ještě unavenější jsme vstávali,“ popisuje další ze soutěžících Novotný.

Studenti museli nejdřív představit město Boskovice a svou školu. Pak psali test, ve kterém odpovídali na dvacet otázek z veterinárního oboru a pak na deset otázek ze všeobecných znalostí. Nejlépe si vedli v laboratoři. „Určovali jsme vodu v medu, pak jsme dělali Gramovo barvení, zkoumali jsme otisk mízní uzliny z mrtvého prasete a také jsme z fotografie zvířete nebo orgánu poznávali onemocnění,“ nastiňuje Čermáková.

Bezva základ

Podle Novotného bylo důležité rozdělení rolí. „Taktika nám klapla na jedničku. Po sečtení pořadí v jednotlivých disciplínách jsme se dostali na první místo, a to s náskokem dvou bodů od soupeře,“ přibližuje Novotný. Vítězství pomůže studentům při přijímacích zkouškách na vysokou školu. „Patnáct bodů nám připočtou při přijímačkách na katedře Hygieny a technologie potravin brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity. Budeme mít bezva základ,“ míní student.

Zvířata a příroda jej uchvátily už v dětství. „Doma máme prasata, skot, králíky a další zvířata. Když mi byly čtyři roky a přijel k nám očkovat veterinář, nesměl jsem u toho chybět. Vyfasoval jsem pak jehly a na veterináře si hrál. Také mě zajímá myslivost,“ říká Novotný.

Ke zvířatům má už dlouhá léta blízko i jeho spolužačka. „Už od první třídy jezdím na koních. Zvířatům bych se chtěla věnovat i při dalším studiu,“ podotýká Čermáková.

Studenti Vyšší odborné školy ekonomické a zdravotnické a Střední školy Boskovice se letos účastnili veterinární soutěže v Praze podruhé. Loni skončili pátí.