V něm vyráží blanenští studenti do ulic už podeváté. Za pár minut se na horizontu v Sadové ulici konečně objevuje hlavní průvod, který odstartoval od Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy Blansko. V čele špalíru jede policejní auto. Za ním s odstupem koňské dvouspřeží a v kočáru královna Majálesu. Míří kolem gymnázia do centra města. Policisté v reflexních vestách řídí dopravu. „Průvod je super. Za nás nic takového nebylo. Studenti se tím určitě dobře baví," komentuje dění majálesového průvodu osmadvacetiletá Veronika Pokojová s kočárkem.

Na chodníku před gymnáziem mává studentům Věra Petržilková. V průvodu mašíruje také její vnučka Anna Machová. „Viděla jsem vnučku jen na zlomek vteřiny. Průvod se mi moc líbil. Spousta masek a převleků byla vtipná," usmívá se důchodkyně.

V průvodu jede na tříkolce Miloš Jura z třetího ročníku blanenského gymnázia. Nalíčený a v kostýmu loutky z hororu Saw. „Na tříkolce je to docela dřina. Jedu na ní celou dobu až do parku, ale naštěstí mě kamarádi tlačí, takže nemusím pořád šlapat," zubí se mladík.

Před dvanáctou se průvod dostává na Rožmitálovu ulici. Zde na něj čeká nejpočetnější publikum. „Podle mě Majáles ke studentskému životu patří. Pokud má úroveň a je nápaditý, nejsem proti," říká pan Ivo z Jedovnic. S fotoaparátem v ruce fotí v průvodu svého vnuka Jakuba.

Vzhůru do parku

Krátce po dvanácté prochází majálesový dav branou blanenského zámeckého parku, kde Majáles pokračuje. Na pódiu pod plátěným stanem hrábne do strun trojčlenná punk rocková partička Dangers! Studenti blanenské obchodní akademie sází davu hit kapely Green Day Brain Stew. A pak další tři písničky.

„Hrajeme spolu asi půl roku," hlásí po vystoupení zpěvák a kytarista kapely Martin. „Sice jsme prošvihli průvod, ale vystoupení na pódiu jsme si užili víc. Bylo to super," dodávají bubeník s přezdívkou Kráva společně s druhým kytaristou Tomášem.

Na pódiu popřeje studentům krásný Majáles ředitelka Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy Blansko Svatava Dvořáková. A také blanenský starosta Lubomír Toufar. Majáles byl letos v režii právě této školy. Krátký proslov má i královna Majálesu Tereza Musilová. „Už vás nebudu zdržovat, ať můžou přijít další vystoupení," říká do mikrofonu studentka. Zábava v parku začíná.