Na Blanensku se do nich zapojilo blanenské a boskovické gymnázium a Střední škola Gastronomická v Blansku. „Chceme mladým lidem přiblížit základní principy zastupitelské demokracie, seznámit je s volebním systémem České republiky a vést je k aktivnímu občanství,“ popsal záměry ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách Karel Strachota.

Gymnázium Blansko se projektu účastní poprvé. „Mezi studenty se najdou ti, kteří se o politiku zajímají. Jsou však mezi nimi i recesisté, kteří dají z legrace hlas nějaké podivné straně,“ řekla tamní vyučující Štěpánka Petříková.

Učitelé studenty seznámili s volebním manuálem i programy stran. Politickým tématům se běžně věnují od druhého ročníku studia. „Volila jsem TOP09. Líbí se mi jejich volební program a je to nejmenší zlo. Budu je volit i ve skutečných parlamentních volbách,“ oznámila studentka čtvrtého ročníku Alice Minářová.

V prvním dni Studentských voleb vhodilo do urny lístek čtyřicet žáků. „Dala jsem hlas Pirátské straně. Jejich volební program je mi nejbližší,“ svěřila se Magdaléna Konečná ze třetího ročníku.

Volební urna se na gymnáziu uzavře ve středu v poledne. Do dvou hodin odpoledne musí škola poslat výsledky pořadateli akce, kterým je vzdělávací program Jeden svět na školách.