V Blansku budou volit studenti na gymnáziu, Střední gastronomické škole a Obchodní akademii a střední zdravotnické škole. V Boskovicích pak na gymnáziu. A také na Vyšší odborné škole ekonomické a zdravotnické a Střední škole Boskovice.

Z dotazníkového průzkumu, který provedla společnost Člověk v tísni na jaře letošního roku mezi středoškoláky, vyplynulo, že celá čtvrtina z nich se o politiku nezajímá a k volbám jakéhokoliv typu by nešla. Osmdesát procent studentů také nevěří, že mohou přispět k řešení problémů v České republice.

„Výzkum potvrdil, že je třeba vést mladé lidi k větší občanské odpovědnosti, což je i jedním z hlavních cílů studentských voleb," říká ředitel programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni Karel Strachota, který inicioval první studentské volby před dvěma lety.

Podle Strachoty chce společnost prostřednictvím studentských voleb seznámit studenty se základními demokratickými principy, volebním systémem České republiky a podpořit dialog týkající se správy veřejných věcí. Jak mezi studenty samotnými, tak mezi studenty a jejich pedagogy a rodiči. „Studentské volby pořádáme potřetí a počet zapojených škol do projektu stále roste. Do prezidentských voleb nanečisto se přihlásila téměř každá třetí škola v republice," do­dal.

Studenti budou při volbách nanečisto vybírat z osmi kandidátů, kteří byli vyhlášeni Ministerstvem vnitra. Jsou to Jiří Dienstbier, Jan Fischer, Táňa Fischerová, Vladimír Franz, Zuzana Roithová, Karel Schwarzenberg, Přemysl Sobotka a Miloš Zeman. Volby budou z organizačních důvodů pouze jednokolově.