Svou esej začal Ondřej zpracovávat začátkem roku v době první přímé prezidentské volby. „I pod jejím vlivem jsem se zaměřil na srovnání Tomáše Masaryka nejen s vítězem voleb Milošem Zemanem, ale i jeho předchůdcem Václavem Klausem," vysvětluje letovický žák, který bydlí ve Vendolí u Svitav.

O nic podobného se doposud nesnažil. „Byl to vlastně jen takový můj pokus, ve kterém jsem se vyjádřil k současné politické situaci a jejímu srovnání s Masarykovým odkazem. Výsledky mě dostaly, dodnes jsem z nich překvapený. Je to pro mě každopádně velký úspěch, ve který jsem vůbec nedoufal a moc si ho cením," přiznává Ondřej.

Skoro okamžitě se rozhodl, že se příští rok do soutěže přihlásí znovu. „Esej musím mít napsanou do konce února. Vymyslel jsem si dopředu už také nové téma. Chtěl bych se zaměřit na Masarykův vztah ke spisovateli a jeho příteli Karlu Čapkovi. Ale je to pouze takový předběžný nápad, klidně se může stát, že nakonec zpracuji úplně něco jiného," přibližuje žák oboru nábytkářství.

Při soutěži jej vedla učitelka Pavla Bojdová. „Žáci naší školy se často prezentují v praktických soutěžích jako řemeslně zdatní a schopní lidé. Neméně úspěšní jsou však i studenti se širokými celospolečenskými zájmy, kteří se zapojují do různých projektů. Ondřejův úspěch je toho důkazem," reagovala Bojdová.

Předsednictvo Masarykova demokratického hnutí předalo studentům ocenění na Magistrátu hlavního města Prahy v listopadu. „Dostal jsem diplom, Čestnou medaili Tomáše Garrigua Masaryka a osmnáct set korun jako peněžní odměnu," vyjmenovává Ondřej.