„V areálu jeskyně Blanických rytířů v Rudce u Kunštátu se chystáme zasadit deset jehličnanů. Budou mezi nimi smrky, borovice i modříny. Ještě nevíme kolik lidí bude stromy sázet. Chceme totiž, aby se zapojili hlavně návštěvníci, kteří se ten den přijdou do jeskyně podívat,“ vysvětlila Zdena Popelková z jeskyně Blanických rytířů.

Kunštátští tak patří mezi tři tisíce lidí v Česku, kteří se v pátek zapojí do sázení stromů. Sázet budou jednotlivci, rodiny s dětmi, skautské oddíly, žáci základních a mateřských škol nebo různá občanská sdružení.

„Mnoho sdružení a obcí využilo rekordu k tomu, aby doplnilo chybějící zeleň. Rodiny zase symbolicky sází stromy pro své nově narozené děti,“ uvedla Lenka Vodičková z Nadace Partnerství, která rekord v sázení pořádá.

V Boskovicích zasadí strom rodiče, kteří zakládají lesní školku Jinánek. „Školka se jmenuje podle skřítka, který se narodil v jinanu. Proto chceme symbolicky zasadit jinan ve spodním zámeckém parku. Bude nás tam asi deset maminek a dvacet dětí,“ řekla Gabriela Vajčnerová z Jinánku.

Strom na své zahradě zasadí i rodiny z Bořitova nebo z Lysic nebo občané Zhoře v tamním sadu. „Všechny vysazené stromy a zúčastnění lidé se pak sečtou a jejich výsledné množství pelhřimovská Agentura Dobrý den zanese do České databanky rekordů,“ uvedla Vodičková s tím, že cílem akce je připomenout význam stromů a zažít něco výjimečného.

Nejvíce stromů lidé zítra vysadí v Moravskoslezském kraji. Nejpočetnější bude výsadba trnkové aleje v Jeseníku nad Odrou. Do krajiny tam přibude přes šest stovek trnkových keřů. K celorepublikovému rekordu se připojí s výsadbou lípy v Mladé Boleslavi i ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

ŽANETA ONDROUŠKOVÁ