Téměř tři stovky stromů okolo silnic na Blanensku do konce března zmizí. Stromy budou muset ustoupit stavbám. „Na Blanensku je kácení stromů naplánované. Pokácíme stromy na pěti úsecích. Důvodem jsou výstavby silnic a opravy mostů,“ upřesnil vedoucí blanenského pracoviště správy silnic Miloš Bažant.

Nejvíc stromů padne mezi Rájcem – Jestřebí a Bořitovem – sto dvacet devět. „Stromy se musí vykácet proto, že v tomto úseku budeme rozšiřovat silnici. Projekt bude hrazen z velké částky správou silnic. Z našeho rozpočtu také něco přidáme,“ uvedl starosta Rájce–Jestřebí Pavel Perout. Město zaplatí novou výsadbu, nové osvětlení a část chodníku.

„Díky projektu se zvýší bezpečnost chodců, rozšíření silnice umožní, že tam budou konečně autobusové zastávky. Dnes autobusy zastavují v silnici,“ doplnil starosta. Součástí projektu je i přestavba mostu v Jestřebí. „U starého se rozpadají železobetonové prvky. Navíc na něm není chodník, nově bude po celé délce ulice 9. května,“ dodal Perout.

Další stromy budou muset ustoupit silničním stavbám u Svaté Kateřiny, u Adamova, mezi Úsobrnem a Horním Štěpánovem a v Brumově.
O kácení stromů se zajímá Nadace Partnerství. „Zjistili jsme, že se kácí velké množství stromů, které se nachází hlavně u silnic. Stromy podle slov silničářů ohrožují řidiče svým zdravotním stavem.

Celorepublikově to číslo bylo alarmující. A tak jsme rozeslali do krajů tiskovou zprávu, která měla na stávající situaci upozornit,“ upřesnila Miroslava Drobílková z Nadace Partnerství. Podle ní není situace na Blanensku tak vážná. „Jsme rádi, že na Blanensku pokácených stromů z důvodu ohrožování bezpečnosti řidičů nebude tolik,“ dodala Drobílková.

Kvůli bezpečnosti řidičů a chodců bylo letos na Blanensku pokáceno jednadvacet stromů. Z toho jeden v Boskovicích v Lidické ulici. „Sami jsme správu silnic informovali o stavu stromu. Silničáři břízu uznali za nebezpečnou, ohrožovala chodce i řidiče. Ještě máme v plánu pokácet jednu břízu, ale to je zatím v jednání,“ řekla referentka ochrany zeleně z boskovické radnice Lucie Chloupková.
Další dva stromy ohrožovaly bezpečnost řidičů v Lažánkách. „Skáceli jsme je kvůli zdravotnímu stavu a prvnímu stupni lámavosti větví,“ doplnil Bažant.

Právě v těchto dnech kvůli bezpečnosti lidí kácejí stromy v Adamově. „Rozhodli jsme se, že necháme odstranit čtrnáct douglasek tisolistých, které dosahují výšky až osmadvacet metrů. Je to kvůli nevhodné výsadbě v dané lokalitě. Douglasky rostou v bezprostřední blízkosti chodníku, na který při silnějším větru padají větve, které se samovolně lámou. Chodník vede k obchodnímu centru. Další douglaska bude odstraněna ze zdravotních důvodů, je suchá. Ještě přijdeme o dvě douglasky a jeden modřín, které rostou v těsné blízkosti kanalizačního řadu a narušují ho,“ upřesnila vedoucí správy majetku adamovské radnice Dana Hnátovičová. Vykácené stromy nahradí nové. „Náhradní výsadbu plánujeme na jaře,“ dodala.

Petra Havlíčková