Různé typy mlátiček, secí stroje, vše pod jednou společnou výrobní značkou. K&R Ježek. Na patnáct kusů historické zemědělské techniky vyráběné v blanenské továrně na začátku dvacátého století se podařilo shromáždit členům místní kační skupiny Moravský kras. Pomohl jim v tom také Blanenský Deník, který zveřejnil jejich výzvu, v níž hledali dárce těchto strojů.

„Všechno začalo úplně nečekaně. Projížděl jsem přes obec Vilémovice a viděl jsem tam na dešti stát historickou mlátičku s nápisem Ježek. Já sám nejsem místním rodákem, takže jsem ani nevěděl, že tady tato firma působila. Byl to tedy první impuls, začal jsem se o firmu Ježek zajímat,“ přiblížil manažel místní akční skupiny Moravský kras Jozef Jančo. Když zjistil, že Ježkova firma, která měla továrnu v Blansku v areálu pozdějšího Adastu, byla velmi uznávanými výrobci zemědělské techniky po celé Evropě, rozhodl se vytvořit muzeumjimi vyrobených strojů.

„Podle mě to má rozhodně opodstatnění. Tato blanenská firma byla největší v Rakousku–Uhersku. Muzeum by tak lidem připomínalo historii regionu, dozvěděli by se, jak se v regionu žilo, že byl i v minulosti něčím známý,“ dodal Jančo.

Podle něj se už ozvalo kolem padesáti lidí, kteří měli zájem stroje do vznikajícího muzea darovat. Mezi nimi je i Milan Kučera z Vilémovic. „Ještě když jsem se přiženil do našeho stavení, stroje od Ježka jsme běžně používali. Teď už ale ne. Bylo by nám líto hodit stroje do šrotu, ale na druhou stranu bylo třeba také je poklidit. Proto jsme je věnovali muzeu,“ přiblížil Kučera.

Místní akční skupina momentálně hledá budovu, kde by mohlo muzeum vzniknout. „Stroje jsou prozatím provizorně uskladněny, letos ale doufám, že nějaký objekt najdeme,“ míní Jančo. Jeho aktivitu podporuje i boskovický historik Jaroslav Bránský, který vloni vydal o historii blanenského rodu Ježků knihu. „Určitě má taková expozice význam, podobně jako například expozice měřicí techniky v blanenském muzeu. Je škoda, že o rodině Ježků se ani v samotném Blansku moc neví. Přitom tam žijí jejich příbuzní,“ podotkl Bránský.

Ježkové v Blansku vybudovali prosperující továrnu na zemědělské stroje. Zároveň se podíleli na rozvoji Blanska, byli v místní samosprávě, pečovali o blanenské školství.