Někteří žáci na Blanensku už znají výsledky přijímacích zkoušek. Mnozí tak musí v těchto dnech poslat zápisový lístek na střední školu, kam se rozhodli jít a tím potvrdit, že opravdu nastoupí. Většina škol však nebude ještě v létě znát přesný počet studentů, kteří v prvním ročníku usednou do lavic. To pak může zamíchat již připraveným rozvrhem hodin.

Rájecké gymnázium a střední odborná škola nabídly letos uchazečům čtyřleté a šestileté studium, obě po jedné třídě. „Pokud uchazeči u zkoušek uspějí, musí do deseti dnů od zveřejnění výsledků dodat zápisový lístek. Některé jsme už obdrželi. U čtyřletého studia však máme ještě dvě volná místa a u šestiletého, kam nastupují děti ze sedmé třídy, dokonce deset. Přitom v příštím roce budou první dva roky tohoto víceletého studia zdarma," uvedl ředitel školy Stanislav Laštůvka s tím, že uchazeči mají ještě šanci, vyhlašuje totiž druhé kolo přijímaček.

Letos si studenti mohli dát přihlášku na dvě školy. Je tedy možné, že někteří studenti, se kterými školy počítají, v jejich lavicích neusednou. „Odevzdané zápisové lístky nejsou zárukou. Pokud se totiž uchazeč dostane do jiné školy na odvolání, nastoupit do té původní nemusí. Škola se to může dozvědět dokonce až v létě, takže přesný počet žáků nebude znát. To dělá problémy hlavně v plánování hodin cizích jazyků, ze kterých mají studenti na výběr. Pokud by někteří vypadli ze hry, v příliš malém počtu takový předmět otevřít nemůžeme," upřesnil Laštůvka.

Lepší než loni

Polovinu tříd se zatím podařilo naplnit v jedovnické střední průmyslové škole. Tam mají úspěšní uchazeči zasílat zápisové lístky do 16. května. „Pak vyhlásíme ještě druhé kolo přijímaček. Přestože nebudeme mít záruku, že všichni studenti nastoupí, situace je lepší než loni. To mladí mohli poslat zápisové lístky jinam i bez odvolání," upozornila ředitelka průmyslovky Romana Pernicová.

Definitivní počty studentů ještě nezná ani vedení učiliště a střední odborné školy André Citroena v Boskovicích. Tam uchazeči poslali tři sta padesát přihlášek. „Už jsme obdrželi zápisové lístky, ale stále běží druhé kolo zkoušek. Až bude vše vyřešené, může se stát, že v září budou někteří mezi školami ještě přestupovat," sdělil ředitel Karel Ošlejšek. Ten je se zájmem uchazečů spokojený. V příštím školním roce tak otevře sedm tříd denního studia a jednu třídu studia dálkového.

V jediném týdnu se podařilo boskovickému gymnáziu naplnit dvě třídy čtyřletého studia a jednu třídu víceletého. „Na čtyřleté studium se k nám hlásilo sto dvacet uchazečů, my jich vzali šedesát. O víceleté studium mělo zájem sedmačtyřicet dětí, ze kterých uspělo třicet. O školu je tak větší zájem než loni," je rád ředitel gymnázia Jaromír Fiala. Ten se neobává, že některý z budoucích studentů nedorazí. Všichni totiž potvrdili, že na gymnázium opravdu nastoupí.

Velké změny čekají Masarykovu školu práce v Letovicích. Ta totiž bude spojená s uměleckoprů­myslovou školou, která původně stála ve Velkých Opatovicích.

„Kvůli sloučení škol jsme zaznamenali menší zájem uchazečů než obvykle. Změna se odrazí i na nabídce oborů, přibudou například umělecké a technické," nastínila ředitelka Sylvie Ducháčková.

Víc zájemců očekávala ředitelka Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy v Blansku. „Protože blanenské gymnázium otevřelo další třídu čtyřletého studia, zaznamenali jsme pokles uchazečů na ekonomickém lyceu. Velký zájem ale byl o obor zdravotnický asistent, kde se nám podařilo třídu naplnit a další studenti do ní ještě přestoupí," uvedla Svatava Dvořáková.