„Černou vlajku jsme na radnici vyvěsili v pátek ráno. Zůstane tam zřejmě po dobu vánočních svátků,“ sdělila Deníku například mluvčí Boskovic Martina Vašková.

Podobně to bude ve dvacetitisícovém Blansku, kde černé prapory vyvěsí na radnici, v místních částech a také na školách. Státní vlajky budou vlát na půl žerdi.

„V sobotu v poledne by měly na uctění památky obětí střelby zaznít zvony v obou blanenských kostelích. Ještě prověřujeme možnost, zda ve stejný čas bude možné zvonit také na zámku, kde sídlí muzeum,“ řekla mluvčí Blanska Pavla Komárková.

Města a školy na Blanensku vyvěšují černé vlajky. Uctí památku obětí střelby v Praze. Na snímku radnice v Boskovicích.Města a školy na Blanensku vyvěšují černé vlajky. Uctí památku obětí střelby v Praze. Na snímku radnice v Boskovicích.Zdroj: Se souhlasem města Boskovice

Vlajka na půl žerdi visí také na radnici v Letovicích. Starosta Petr Novotný nechtěl neštěstí, které otřáslo celou republikou, v pátek příliš komentovat. Těžko hledal slova.

„Nezlobte se. Přiznám se, že tomu strašnému neštěstí, za kterým stojí podle všeho jeden chorý mozek, nechci dělat publicitu. Je samozřejmě hrozné, co se stalo. Vnímám, že média o tom informují ve velkém, ale něco už mi nepřipadne vzhledem k pozůstalým vhodné,“ uvedl Novotný.

V Základní a mateřské škole ve Sloupu, kam chodí více než čtyři sta dětí, v pátek zrušili kulturní program: zpívání koled u vánočního stromu a také vánoční betlém.

„Žákům jsme vše vysvětlili a informovali rodiče. Ráno jsme měli také schůzku s naší expertkou na bezpečnost práce a objektovou bezpečnost. V lednu chceme na naší škole podniknout ohledně jejího zabezpečení další kroky. Jednak dojde ke školení personálu a také k nějakým technickým úpravám. Ty bych v tuto chvíli nechtěl zveřejňovat," oznámil ředitel školy Pavel Dočekal. 

Záchranáři a policie pomáhají studentům a pracovníkům fakulty v Praze po střeleckém útoku.
Minuta po minutě: Jak postupovala policie při střelbě na fakultě. Ukázala video

Nevyloučil ani speciálně zaměřené cvičení žáků. „Zabezpečit školu dokonale samozřejmě na sto procent nejde, ale musíme se tomu alespoň zkusit přiblížit. Doba se prostě mění a je potřeba na to reagovat,“ upozornil ředitel Dočekal.

Ve křtinském kostele Jména Panny Marie se budou za oběti střelby, jejich příbuzné a přátele modlit v sobotu ráno při rorátní mši svaté.

„Budeme při modlitbách pamatovat na všechny, kterých se toto neštěstí dotklo. I na rodinu toho střelce. Bude to symbolicky při požehnání příchodu světla. Takové světlo naděje, pokoje a snahy o mír, nyní potřebuje celá společnost,“ řekl duchovní správce křtinské farnosti Metoděj Ján Lajčák.

Aktuální zprávy o případu čtěte TADY