Street Dance Kemp je taneční Woodstock, tvrdí americký fanoušek hip hopu Archie. Bydlím v Rudici a až tam kvůli tomu bordelu nespíme. Barák a postel duní, rozčiluje se naopak na webu Blanenského deníku Rovnost diskutující, která se podepsala jako Naštvaná.

Mezinárodní setkání fanoušků hiphopové kultury se v jedovnickém autokempu Olšovec koná už podeváté. Končí tuto neděli. Za týden ho navštíví několik tisíc tanečníků z celého světa. Podle organizátorů se jedná o největší akci tohoto druhu na světě.

Řadě lidí a nejen z Jedovnic však Street Dance Kemp vadí. Zejména to, že hudba hraje prakticky nonstop a nahlas. A oni nemohou spát. „Tato akce se líbí jen radním, provozovateli kempu a možná i průmyslovce. Ti se napakují. Samozřejmě i těm šaškům tanečníkům. Ale co obyčejní lidé, kteří vstávají do práce a musí ten hnus poslouchat?, napsala v diskuzi čtenářka Vlasta.

Aktuální vyjádření vedení městyse Jedovnice ke stížnostem lidí se redakci nepodařilo získat. Na webových stránkách městečka se psalo, že úřad byl v úterý a ve středu kvůli dovolené zavřený. Starosta Jaroslav Šíbl i místostarosta Josef Plch měli vypnuté telefony. „O akci jsme informovali chataře i místní. Zaměříme se více na bezpečnost v obci. Restaurace se na tanečníky určitě těší. A my ostatní to také týden přežijeme," řekl před začátkem taneční akce starosta.

Jedovničtí strážníci tento týden věnují autokempu Olšovec zvýšenou pozornost. Až na několik dopravních přestupků zatím neřešili žádný větší konflikt.

Promotér Street Dance Kempu Martin Fiedler tvrdí, že taneční akce je pro Jedovnické velkou finanční injekcí. Nejen pro podnikatele, ale i pro samotný městys. Jde o miliony korun. „Obsadili jsme prakticky všechna ubytovací místa v městečku. V hotelích, penzionech, na internátu u průmyslovky. Máme pronajatý autokemp Olšovec. Jenom za ubytování a kemp zaplatíme zhruba pět milionů korun," uvedl Fiedler.

Velmi slušné tržby díky Street Dance Kempu potvrdil i Leoš Blažek, jednatel společnosti Olšovec s. r. o., která kemp provozuje. Stoprocentním vlastníkem společnosti je městys Jedovnice. „V řadě restaurací by si určitě přáli, aby taneční kemp byl třikrát do roka. A že je hlučný? Já v Jedovnicích bydlím také a hudbu slyším. Týden se podle mě dá vydržet," řekl Blažek a dodal, že díky získaným penězům může společnost letos opravit stavidlovou výpusť na tamním rybníku Vrbový za dva miliony. Milion a půl získala společnost z dotací, zbytek zaplatí ze svého.

Hladové tanečníky vyhlíží v těchto dnech provozovatel jedovnické restaurace Olšovec Pavel Flek. Zatím však výrazné zvýšení tržeb nezaznamenal. „Tanečníci na jídlo chodí, ale nakupují spíš v potravinách vody a energetické nápoje. Ale jsem rád za každou korunu navíc," dodal Flek.

Fleka zarazilo, že jedovničtí zastupitelé před časem schválili vyhlášku, která omezila provozní dobu hostinských zařízení v centru městečka. „Musím zavřít o půlnoci. Zakázali mi jukebox. No a z kempu teď duní aspoň tři sta decibelů," dodal Flek.

Martin Fiedler připustil, že v minulosti se pořadatelé tanečního kempu potýkali s řadou stížností místních. „Ale poslední dva roky už se to srovnalo. Vedení obce nám vychází vstříc a povolilo hudební produkci do ranních hodin, kdy ji musíme ztlumit. Na druhou stranu městečku děláme obrovskou reklamu. Vždyť sem jezdí špičkoví tanečníci z celého světa, natáčí tu MTV," dodal Fiedler.

Rázně odmítl to, že by se v kempu povalovali opilí nebo zdrogovaní tanečníci jak je tomu na některých festivalech. „Tanečníci se soustředí na tréninky. Snaží se využít zkušeností špičkových lektorů. S alkoholem a drogami tady problém nemáme. Co ale řešíme, je vzrůstající počet krádeží," řekl Fiedler.

ČTĚTE TAKÉ: Jedovnice patří Street Dance Kempu. Opět na celý týden