Svátek hip hopové kultury zavládl v Jedovnicích posedmé. Zpestřují jej choreograf zpěvačky Christiny Aguilery či zakladatel tanečních stylů poppin a electric boogie.

V jediném týdnu se na břehu rybníka Olšovce odehraje téměř tři sta workshopů. „Letos na Street Dance kempu učí samí exkluzivní tanečníci. Všichni jsou v jednotlivých stylech nejlepší,“ nastínil pořadatel Martin Fiedler alias Fidli s tím, že nadílka nejlepších tanečníků planety se podepsala na vstupném. „Kvůli dražším kartám letos přijelo méně Čechů. Dorazilo však mnohem víc tanečníků ze zahraničí. Poprvé se tu učí lidé z Kazachstánu, Kanady, Španělska nebo Maroka,“ pokračoval Fidli.

V roli lektora letos září třeba zakladatel tanečních stylů poppin a electric boogie Poppin Pete, dále lockinový mág P–Lock či choreograf Christiny Aguilery Shawn Evaristo. „Právě Shawn tu v úterý řekl do mikrofonu, že v životě takovou akci nezažil,“ tlumočil Fidli. Kromě nových tváří se tanečníci vydovádí na sedmi jevištích i s lektory, kteří je nadchli v předchozích letech. „Třeba workshopy Yoshie z Japonska jsou devadesátiminutové párty, lidi se baví,“ nadhodil pořadatel.

Z kempu Olšovec duněl ve středu dopoledne house . Na tanečním parketě mezi lidmi exceloval další z japonské partičky Hiro. Toho uchvátil tanec před šestnácti lety. „Díval jsem se prostě na televizi,“ prozradil s úsměvem, jak jej tanec zlákal. Po lekci čekal na Hira zástup fanoušků. Teprve poté, co se s nimi vyfotil, měl chvilku na rozhovor. „Stylů House dance je hodně. Já dělám foot walk, což spočívá v pohybu chodidel. Důležité ale je, aby lidé tyto pohyby cítili, aby se soustředili,“ míní Hiro s tím, že když někdo zvládne techniku, neznamená to ještě, že tančí. Housoví tanečníci navíc ovládají spoustu druhů tanečních kroků.

„Každý tanec má svou historii. Tu by lidé také měli poznat,“ dodal mrštný muž v kšiltovce. Na Street Dance Kempu neučí poprvé. Při závěrečné Battle Crew končí každý rok se svou skupinou na vrcholu. „Nějaké nápady máme už v Japonsku, pak v kempu v týdnu tajně nacvičujeme. Výsledek lidé vidí při Battle Crew, je to zábava,“ řekl.

Při velkolepém zakončení se letos utká dvacet crews z celého světa. Jednotlivé skupiny začnou mezi sebou soupeřit v sobotu od dvou hodin odpoledne přímo v kempu Olšovec. Battles a párty si však účastníci vychutnávají každý den.

Čtyřiadvacet hodin tancování zažívají třeba Káťa Kárníková a Magda Pěnková. Ty dorazily na kemp už počtvrté. „Každý kemp je jiný, a vždycky to je mazec. Letos je úžasný Pacman, ten vyniká v poppin, a teď míříme na hodinu vogue tance, což jsou takový ty ženský pohyby. Baví nás ale všechno,“ sdělila Kárníková. Její kamarádka přitala. „Každý z lektorů je něčím zajímavý a každý nám něco dá. Máme taneční skupinu a vždycky doufáme, že se tu zdokonalíme,“ dodala.

Na fotogalerii a video z loňského ročníku Street Dance Kempu se podívejte ZDE