Simona Paroulková z deváté A ze Základní školy v Boskovicích má o své profesní budoucnosti jasno. Dnes se proto na jednu ze svých vysněných škol, na Vojenské gymnázium do Moravské Třebové, zajede podívat. Pořádají tam totiž Den otevřených dveří. Její spolužačka Hana Jordánová je zatím rozhodnutá, kam pošle dvě obálky s přihláškami ze tří momentálně povolených. „Přihlášky si podám na boskovické gymnázium a na ekonomku v Blansku. O třetí škole ještě pořád uvažuji. Možná si nakonec vyberu pedagogickou v Boskovicích,“ přemítá Jordánová. Čeká, že ke konečnému rozhodnutí jí pomůže Burza středních škol. Ta se dnes koná v Sokolovně v Boskovicích.

Své stánky na burze rozbalí zástupci středních škol z Blanenska i z okolí. S klesajícím počtem žáků budou o jejich přízeň bojovat hlavně střední odborná učiliště.

Nalákat žáky vycházející ze základních škol třeba na kariéru autoopraváře přijdou do Sokolovny také ze Střední odborné školy a Středního odborného učiliště André Citroëna v Boskovicích. „Každá škola má na burze vymezený prostor, ve kterém se může nějakým způsobem prezentovat. Od nás tam bude asi pět učitelů a několik žáků, kteří předvedou aspoň ukázky toho, co se ve škole učí,“ vysvětlil statutární zástupce ředitele školy Petr Janoušek.

Mnohé ze středních škol spojily burzu s Dnem otevřených dveřích. Pro všechny uchazeče o studium otevřely své brány také na škole André Citroëna. Od osmi hodin od rána do čtyř hodin odpoledne si tam zájemci o studium i jejich rodiče můžou prohlédnout školní učebny, dílny, tělocvičny i domov pro mládež. Pro uchazeče o studium mají na škole připravené také konzultační středisko pro volbu povolání, kde jim budou radit výchovní poradci. „Většina našich studentů má dnes volno. Jen někteří nám pomůžou předvádět, jakým způsobem se u nás vyučuje,“ přiblížil program dne Janoušek.

S žáky osmé a deváté třídy vyrazí dnes do boskovické Sokolovny také třídní učitelé ze Základní školy v Boskovicích. Podle statutární zástupkyně ředitele školy Dagmar Oujezské může burza usnadnit některým žákům rozhodování o jejich budoucím povolání. Podle novely školského zákona si totiž žáci můžou dát v současnosti v prvním kole přijímacího řízení až tři přihlášky na střední školy.

„Děti tak často postupují metodou pokus-omyl a vybírají, na jaké střední školy si podají přihlášky. Nejdříve se přihlásí třeba na gymnázium, a když se jim to nepovede, vyzkouší něco jiného,“ prohlásila Oujezská.

Přestože se uzávěrka podávání přihlášek kvapem blíží, mnozí žáci se ještě pro své budoucí povolání nerozhodli. „U nás víc jak polovina třídy neví, kam nakonec půjde. Proto má burza určitě svůj význam,“ potvrdila deváťačka Simona Paroulková.
Příští pátek se střední školy předvedou také v Dělnickém domě v Blansku.