Letos měli dělníci postavit nad tržnicí nové schody k zámku. Nakonec z toho sešlo. Blanenští totiž úpravy podzámčí chtějí řešit ve větším rozsahu. „Shodli jsme se na tom, že podzámčí nebudeme opravovat po částech, ale jako celek. Chceme, aby všechno do sebe zapadalo a mělo společnou koncepci. Je potřeba vyřešit přístup k zámku, co bude se starou hasičárnou a opravou základní umělecké školy. A také se silnicí v této lokalitě," uvedl blanenský starosta Ivo Polák.

Konkrétnější obrysy má oprava blanenského podzámčí dostat příští rok. „Nemohu v tuto chvíli říct, jestli bude stát dvacet nebo víc milionů. Jestli starou hasičku zbouráme nebo ne. Musíme oslovit architekty a vybrat nejvhodnější řešení. Chceme propojit turistickou trasu od kostela svatého Martina přes Rožmitálovu ulici k zámku. A upravit podzámčí. Budovy jsou totiž ve špatném stavu," dodal Polák s tím, že projekt úředníci připraví příští rok. Do práce se dělníci pustí zřejmě až o rok později.

Většina pozemků a budov v této lokalitě patří městu. Podle zjištění Blanenského deníku Rovnost zástupci města jednají i s majitelem sousední budovy, kde funguje hospoda Pohádka. „V tuto chvíli připravujeme materiály, jak tuto lokalitu upravit. Mělo by se to týkat i části Seifertovy ulice. O tom, že by se tam ale jezdilo oběma směry, neuvažujeme. Spíš o částečném rozšíření a nějakých odstavných plochách," řekl šéf blanenského odboru investic a územního rozvoje Marek Štefan.

Současný provoz v ulici Seifertova vadí spoustě řidičů. Úzká silnice, kterou lemují různé podniky, je při vykládce zboží často zablokovaná. „Rozšířit silnici a srovnat plochu. Kvůli firmám je okolo radnice a na této silnici přecpáno, a pokud je vykládka zboží, tak zdržuje celou dopravu," uvedl čtenář Blanenského deníku Rovnost Martin Lžičař.

Střed Blanska se však v uplynulých měsících už výrazně změnil. Dělníci zbourali hotel Dukla a v těchto dnech se pustili do úpravy volného prostranství. Vznikne tam odpočinková zóna s herními prvky pro děti, parkurovým hřištěm i posezením pro starší lidi. Chybět nebude ani jezírko či tribuna pro konání různých koncertů. Hotovo má být do konce listopadu. „Nepředpokládáme žádná dopravní omezení. Stejně jako neomezilo řidiče ani bourání hotelu," uvedl blanenský místostarosta Jiří Crha. Stavba má stát asi osm milionů korun bez daně.