Udržují pořádek ve městě, dbají na dodržování veřejných vyhlášek nebo třeba správné parkování. I takové jsou pravomoce městských strážníků. V mnoha městech je jich ale nedostatek. Radní si často musí pomoci jinak. Třeba tím, že zřizují komise kontroly veřejného pořádku.

Na klid v Letovicích bude od začátku září dohlížet o jednoho strážníka více. Jejich počet se tedy rozšíří na čtyři. Budou tak moci zastávat i nepřetržité služby. „Začínají tu narůstat projevy vandalismu, na které si místní lidé stěžují. Chtěli jsme, aby se strážníci častěji pohybovali po městě, což v jejich současném počtu dost dobře nešlo. Problém nastal, i když si jeden z nich vzal dovolenou nebo byl nemocný,“ uvedl starosta Letovic Radek Procházka.

Podle něj by k udržení pořádku přispělo i pořízení bezpečnostních kamer. Na ně však nezískali dotace. „Kvůli tomu, že máme málo obyvatel, jsme peníze nedostali. Do budoucna však s pořízením kamer počítáme. Mohli bychom tak lépe kontrolovat zejména střed města, zámecký park a sídliště, kde se pohybuje nejvíce lidí,“ dodal.

Rozšířit počet strážníků by chtěli také v Adamově, kde mají největší problémy se sprejery. O pořádek ve městě se stará čtveřice policistů. „Ideální by bylo, kdyby strážníků bylo šest. To bychom pak mohli zajistit i noční a víkendové služby, které jdou v tomto počtu stěží zajistit. Vše ale bude záležet na zastupitelstvu,“ sdělil adamovský místostarosta Miroslav Čuma.

Místo strážníků komise

Pouze jednoho městského policistu mají ve Velkých Opatovicích. Původně zde byli strážníci tři.

„Těžko říct, jestli je to dostatečné množsví. Část lidí tvrdí, že jeden policista stačí. Jiní se přiklánějí k názoru, že bychom měli mít strážníků nejméně pět. To ale samozřejmě nejde, protože náklady na jednoho strážníka za rok se pohybují přes sto tisíc korun,“ řekl tajemník Velkých Opatovic Břetislav Strnad.

Ve Velkých Opatovicích si tedy pomohli tak, že zřídili komisi pro kontrolu veřejného pořádku. „Každá rada města má právo si tuto komisi ustanovit. U nás ji tvoří tři lidé, kteří mohou fungovat pouze se strážníkem.

Společně kontrolují například dodržování nové vyhlášky o zákazu pití alkoholu,“ dodal.

Vyhláška ve Velkých Opatovicích začala platit zhruba před dvěma měsíci a zastupitelé jsou s ní spokojeni. „Zatím přinesla pozitivní výsledky. Chtěli jsme, aby se určité spektrum lidí nezdržovalo na veřejných místech, a to se povedlo,“ podotkl Strnad.

V Blansku nad dodržováním pořádku bdí osmnáct strážníků. Počty zde zvyšovat nebudou. „Podle tabulek máme plný stav. Stávajícího ředitele městské policie nahradil jeho zástupce. Takže možná budeme někoho hledat na jeho místo,“ řekl místostarosta Ivo Polák.

Podle něj se nejvíce městští policisté v Blansku potýkají se sprejery a nově řeší i problémy s mongolskou komunitou.