Psi se ztráceli i v prvních hodinách letošního roku na Blanensku. „Novoroční odchyt psů už bereme skoro jako tradici. Jakmile si lidé uvědomí, že jim pes zmizel, ihned nám volají. Drtivou většinu z nich nakonec přivedeme majiteli zpět," poznamenal ředitel boskovické městské policie David Krátký.

Někteří pejskaři se na bujaré oslavy příchodu nového roku připravují předem. „Čím dál častěji žádají veterináře, aby psovi dal nějakou injekci na uklidnění," řekl Krátký.

O něco klidnější Silvestr, než byly ty předchozí, zažili v blanenském psím útulku. „Letos k nám nedorazil ani jeden zaběhnutý pes. Mnoho se však stále pohřešuje," uvedla vedoucí blanenského útulku Jarmila Jurová.

Vánoční svátky s sebou podle ní přináší ještě jedno riziko. „Lidé si zvykli kupovat svým dětem štěňata, aniž by svůj krok dopředu uvážili. Psi sice vzbudí úspěch, ale zájem o ně často netrvá dlouho. Vyrostou a začnou štěkat nebo kousat. Na to mnozí nejsou bohužel připravení," postěžovala si Jurová.

Do útulku začnou psi houfně přibývat zhruba na přelomu února a března. „To je totiž období, kdy poprvé výrazněji povyrostou. Nejsmutnější na tom všem je, že většina lidí v sobě nenajde dostatek odvahy, aby k nám přišli štěně odevzdat. Nepřiznají selhání a raději zvíře vypustí někde venku. Poté musíme doufat, že jej městská policie stihne odchytnout včas," přiblížila Jurová. (imk)