Desetinásobně za poslední roky přibylo lidí, kteří mají trvalý pobyt na boskovické radnici. „Před pěti lety jsme evidovali okolo dvaceti obyvatel s trvalým pobytem na radnici. Nyní jich je dvě stě osmnáct,“ uvedl tajemník města Pavel Vlach.

Lidé přihlášením k pobytu na městském nebo obecním úřadě často řeší svou složitou životní situaci, mnozí se tím však chtějí vyhnout exekutorům, soudcům nebo poplatkům za odpad a psa. V Boskovicích nemusejí platit za odpad ani za psy. „Poplatky jsme lidem promíjeli. Vyhláška totiž byla původně určena pouze pro lidi bez domova. V poslední době se sem častěji hlásí lidé, kteří chtějí mít různé výhody,“ míní Vlach.

V Boskovicích proto připravují novelu vyhlášky. „Chceme zamezit možnému zneužívání trvalého pobytu. Bohužel se to dotkne i těch, kteří za to vlastně nemohou,“ dodal tajemník boskovické radnice.

Už dvě stě čtyřicet dva lidí bydlících na radnici mají v Blansku. „Trvalý pobyt u nás mají klasičtí bezdomovci stejně jako ti, kteří takto řeší partnerské nebo majetkové problémy,“ sdělil za blanenský úřad Jiří Kučera.

Úředníci se shodují, že lidé využívají možnosti trvalého pobytu na radnicích, aby se vyhnuli exekutorům. „Stává se, že rodiče náhle zjistí, že potomek nadělal dluhy. Aby jim nemohli exekutoři zabavit majetek, zřídí si trvalý pobyt na úřadě,“ uvedl vedoucí blanenského odboru vnitřních věcí Radek Gajdoš.

Na radnici mají všichni tito lidé vyčleněnou poštovní schránku. „Vybírá ji ale málokdo. Jsou to spíš naprosté výjimky,“ podotkl Kučera. Nepřevzetí soudních zásilek bývá totiž jednou z možností, jak se vyhnout například soudům.

Získat trvalý pobyt na úřadě ale není jednoduché. „Každá podaná žádost vyvolá správní řízení, které může trvat i několik měsíců,“ vysvětlila Hana Bušová z letovického správního odboru. Podle ní musí osoba s trvalým pobytem na úřadě splňovat dvě podmínky. „Tito „nájemníci“ nemají užívací právo na místo trvalého pobytu a také se tam nesmí zdržovat,“ dodala Bušová. V současné době se v Letovicích hromadí spíše než žádosti o zapsání trvalého pobytu požadavky na jeho zrušení.

Rozhovor s vedoucí odboru vnitřních věcí boskovické radnice Ivou Močičkovou najdete ZDE.

Martina Vašková