NA NÁMĚSTÍ I V MUZEU. Pořádající Okresní sdružení hasičů Blansko počítá s účastí stovek hasičů zejména z Blanenska. „Podobná akce se v regionu nekonala asi čtyřicet let. Muzeum regionu Boskovicka pořádá výstavu o historii a současnosti hasičstva, tak jsme se to rozhodli spojit se setkáním a vydat při té příležitosti i almanach," uvedl za organizátory Pavol Herda, který je velitelem dobrovolných hasičů v Benešově a náměstkem starosty okresního sdružení.

Staré koňské stříkačky, parní i motorové, ale také moderní cisternová auta budou na boskovické náměstí najíždět už kolem půl deváté ráno. V devět hodin začne mše svatá v kostele svatého Jakuba. „Akci slavnostně zahájíme v deset hodin nástupem asi třiceti praporů před radnicí. Pak vyjde slavnostní průvod k muzeu, kde bude následovat vernisáž výstavy," popsal Herda.

Na náměstí si zájemci prohlédnou hasičskou techniku, nebudou chybět ukázky dovedností mladých dobrovolných hasičů a práce těch profesionálních. „Předvedou zásah u dopravní nehody s vyproštěním osob a také práci ve výškách," upřesnil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Výstava v muzeu potrvá do devětadvacátého května. K dostání tam bude i nový almanach.

Pavol Herda nevylučuje, že se z akce stane tradice. „Je to první takové setkání. Rádi bychom je v příštích letech zopakovali," dodal.

ZAHÁJENÍ MOTOSEZONY. Motorkáři se v sobotu v pravé poledne sjedou ke kostelu v Drnovicích na Blanensku. Při příležitosti zahájení letošní motosezony. „V půl jedné začne mše svatá a pak bude následovat žehnání motorkám. U kostela se mohou zájemci také zapojit do sbírky pro Jakuba Hřebíčka, který je upoutaný na vozík. Chceme mu přispět na pořízení handbiku neboli ručního kola," uvedl za pořadatele z drnovického motoklubu Kiliangang Tomáš Opluštil.

Motorkáři se potom vydají na vyjížďku, ale na večer nachystali další program. V Lidovém domě v Drnovicích vystoupí kapely Demonium, Decadenth, Rolling Stones revival a Green Day Prague Idiots. Vstupné je devětadevadesát ko­run.

POMOHOU POSTIŽENÝM. Originální hudba různorodých žánrů pomůže dobré věci. V sobotu od půl osmé večer se Zámeckým skleníkem v Boskovicích rozezní písničky kapely Karlovy hračky, která výtěžek z Večera pro lidi každého věku věnuje blanenské charitě. „Snažíme se být muzikou prospěšní a pomáhat lidem, kteří to potřebují," vysvětlil zpěvák boskovické kapely Radek Klon. Peníze dostane Centrum denních služeb Emanuel Boskovice, kde se starají o lidi s mentálním postižením. Díky daru pro ně chtějí zorganizovat týdenní výlet. Vstupné na koncert je sto korun.

ZAHRADNICKÁ VÝSTAVA. Uskuteční se už podeváté. Zahradnická výstava ve slavkovském zámeckém parku si za ta léta získala solidní renomé, její organizátoři s úsměvem tvrdí, že bez ní by jaro snad ani nemohlo začít. „Pro zájemce bude prodejní výstava přístupná v pátek a v sobotu vždy do pěti hodin odpoledne. V pátek startuje v poledne, v sobotu už v devět ráno. Vstup na ni je zdarma," připomněla mluvčí slavkovské radnice Veronika Slámová.

Tak jako každý rok si návštěvníci můžou koupit přísady, balkónovky, skalničky, okrasné stromky, keře a vše, co k zahradničení patří. „Těšit se můžou i na výrobky řemeslníků. Ať už půjde o keramiku, bižuterii, nebo dřevěné hračky," vyjmenovala Slámová. Sobotní program navíc zpestří kostýmovaná vyjížďka na koních.

TOUHA PO SVOBODĚ. Pestrou nabídku připravují také v sousedních Křenovicích. Zájemci můžou zajít na představení To je ale situace křenovického Spolku divadla Antonína Vorla. Milovníci divadla se sejdou v sále Obecní hospody v sobotu od sedmi hodin večer.

Jediné dvě představitelky ve hře dychtí po svobodě. „Hra představuje dvojici žen, které touží po změně ve svých životech. Uskuteční ji zajímavým způsobem, ale nakonec zjistí, že chtěly vlastně něco jiného. Přesto jsou spokojené s tím, co získaly. Každá dosáhla svobody trochu jinak, takže vše končí happy endem," popsal předseda divadelního spolku Jan Macko.

Házet za hlavu starý život budou amatérské herečky Draha Kyjovská a Eva Hrubá. Jejich role s sebou nesou velké množství textu. Představení trvá necelé dvě hodiny. Režie se ujal Jiří Cenek. „Jde teprve o druhou reprízu, takže je to stále čerstvá hra. Naplánované jsou i další zastávky, ale režisér hry nebude ze zdravotních důvodů na větší počet repríz schopný, takže zájemci by do Křenovic určitě přijít měli. Reprízy plánujeme, ale určitě jich nebude tolik, kolik jsme si na začátku představovali," varoval Macko.

VLÁČKY A KOLEJE. Křenovičtí zvou také všechny milovníky modelů železnic. Vůbec poprvé výstavu spolupořádá křenovické občanské sdružení KOS a Klub modelářů železnic Brno. Společenský sál bude plný vláčků a kolejí. Příchozí se zapojí i aktivně. „Dozví se o způsobech dálkového ovládání modelů železnic a řízení si můžou také vyzkoušet. Naučí se ovládat stanice a vlaky podle předpisů, jak to skutečně na dráze funguje," lákal za modeláře Richard Klepárník.

Na své si přijdou také sběratelé. Vyměnit si totiž budou moci předměty, které se k železnici nějak vážou.

další víkendové tipy z okresů

TŘI Z FIMFÁRA

Kdy: sobota od 17.00

Kde: Besední dům ve Vyškově

Za kolik: 50 až 120 Kč

Největší tahák: repríza představení tří pohádek ze známé knihy Jana Wericha

BUČOVSKÝ CHAMPION

Kdy: sobota od 9.00

Kde: DDM Bučovice (Vyškovsko)

Za kolik: do 15 let zdarma, ostatní 50 Kč

Největší tahák: turnaj tří stolních společenských her: Sedm draků, Port Royal, Cacao

TANEČNÍ SHOW SPLNĚNÝ SEN

Kdy: sobota od 19.00

Kde: sokolovna Boskovice (Blanensko)

Za kolik: děti 50, dospělí 100 Kč

Největší tahák: vystoupení dětských i dospělých tanečníků, street, disco, scénický a výrazový tanec

SETKÁNÍ U STUDÁNKY

Kdy: neděle od 8.00

Kde: studánka Ptačí svatyně v Adamově (Blanensko)

Největší tahák: vycházka s ornitologem, zahraje skupina Bezobratři, táborák