V kontejnerech na plasty se obvykle povalují PET lahve i s víčky. Ale v Černé Hoře na víčka nikdo nenarazí ani v kontejnerech, ani v koších. Tamní lidé je totiž sbírají pro základní školu. „Na devatenáctého června chystáme akci, při níž postavíme z nasbíraných víček stonožku. Víčka potom prodáme do nějaké sběrny a utržené peníze dáme dětem, které je potřebují,“ vysvětlila organizátorka Jana Kubelková.

Aby děti motivovali ke sběru, tak vymysleli, že se pokusí vytvořit rekord do Guinnesovy knihy rekordů. „Víčka sbíráme od začátku školního roku a máme jich kolem sto padesáti tisíc,“ dodala Kubelková.

Díky peněžnímu příspěvku z černohorského pivovaru se škola mohla nechat zaevidovat u pelhřimovské agentury Dobrý den. „Tato agentura eviduje veškeré rekordy v České republice. My se s naší stavbou chceme zapojit do oblasti eko rekordů,“ doplnila Kubelková.

Nyní sběr vrcholí. Všichni v Černé Hoře sbírají víčka a děti je ve škole třídí podle barev, počítají a dávají do pytlů. „Zapojily se úplně všechny děti. Od těch nejmenších až po ty velké. Ty v matematice propočítávají spotřebu na stonožku, aby přesně věděly, kolik jich budeme potřebovat,“ upřesnila Kubelková.
Proč budou děti stavět právě stonožku? „Dvakrát ročně máme sběr starého papíru. Donedávna jsme posílali část výtěžku ze sběru na konto Stonožky, která je symbolem pomoci potřebným dětem,“ vysvětlila Kubelková.

Černohorští víčka sbírali i minulý rok a pomohli tak dětem s diabetes. „Díky našim deseti pytlům jsme přispěli na nákup senzorů na měření glykémie. Dostali jsme i certifikát s poděkováním, že opravdu ta naše víčka přišla tam, kam měla,“ zavzpomínala Kubelková. Pro adresáty výtěžku z letošní akce se ještě nerozhodli. Chtějí ale, aby výtěžek skončil u postižených dětí na Blanensku.

Uzávěry PET lahví sbírá, kde se dá, také Matěj Řehoř, který chodí do čtvrté třídy. Zapojil i celou rodinu. „Jsem rád, že to někomu pomůže. Teď vršky třídíme na barvy, pak si křídou uděláme obrys na stonožku. Nejvíc potřebujeme modrou, červenou a bílou barvu,“ řekl školák.