Nad letištěm v Třebětíně létaly včera skutečné rakety. Jednu z nich sestrojil Jaroslav Štěpánek, který působí u letovických modelářů.

Makety raket vytváří bývalý automechanik už od sedmdesátých let. Nyní zaostřil na Ariane 1. „Jde o maketu jedné z prvních raket, které vynesly družici na mobilní telefony na satelit. Nejde o to, jestli Ariane 1 vyletí co nejvýš. Musí nastartovat a letět rovně, aby se její díly postupně oddělily,“ nastíní šestašedesátiletý muž s tím, že maketa musí být shodná se vzorem. Ariane 1 sestrojil podle měr skutečné rakety. „Maketu dělám v měřítku 1:42, takže nejdříve vše musím přepočítat, pak tvořím,“ podotýká ostřílený modelář, který má na kontě desítky modelů.

Informace hledá Štěpánek na internetu. V minulosti se ale musel obrnit trpělivostí. „Než jsem sehnal všechny fotky a výkresy, zabralo mi to dva roky. Podklady jsem totiž sháněl ve Francii, a to přes dopisy. Odpovědi se tehdy cestou často ztrácely,“ vzpomněl Štepánek.

V mládí začínal s modýlky letadel. K raketám jej pak zlákali Letovičtí. Makety vyrábí převážně z lepicí pásky, laminátu. „Maketa Ariane 1 startuje na motory, které jsem si nechal udělat speciálně pro tento model. Domlouval jsem se s výrobcem, jaká bude hmotnost i tvar modelu, a on to pak hodil do počítače. Je to drahý špás,“ popisuje Štěpánek. Potom umístil do prvního stupně raketky pět motorů, do druhého i třetího stupně dal po jednom motoru. O oddělení dílů raketky pak rozhoduje časovač.

Štěpánkova maketa, která se proletěla u Třebětína, váží jeden kilogram a tři gramy. Muž ji sestrojil asi za tři sta hodin. Před soutěžním kláním ji nikdy nezkouší. „Start je pro mě překvapením, předtím bývám strašně nervózní,“ pousměje se. Ne vždy však zažívá úspěch.

Na Mistrovství světa jej nemile překvapil déšť. Raketa pak dokonce explodovala. „Motory tehdy nasály vlhkost, proto popraskala pohonná hmota, motor se roztáhl a pak explodoval. Nebyli jsme tenkrát jediní, kdo vybouchl,“ pousměje se Štěpánek.