„Momentálně máme v útulku sedm pejsků, před Vánocemi jsme jich ale měli jedenáct. Nejvíc se jich k nám dostává tak v říjnu, v listopadu. Když někteří lidé dostanou k Vánocům pejska, dokud je štěňátko, tak to s ním vydrží, přes prázdniny ještě taky, ale až začne dorůstat a nechtějí se o něj starat, skončí v útulku. A to vychází zhruba na podzim až zimu,“ popsala Jarmila Jurová z Útulku pro psy v Blansku.

Pro štěňátka si do útulků ještě milovníci psů chodí, dospělých psů se však už zbavují hůř. „Zrovna teď mezi svátky jsme měli v útulku dvě štěňátka pudlíka a už jsou pryč. Ty jdou na odbyt rychle, problém však je, že dosud nemáme vytápěné kotce a v mrazech je nemůžeme nechávat venku. Tak si je bereme i domů,“ přiblížila Jurová.

Dlouho se psi nezdrží ani v Psí záchytné stanici v Boskovicích. „Momentálně máme v útulku tři pejsky, jednoho ohaře a dvě fenky. Maximální kapacitu máme šest kotců, málokdy tady bývá plno. Štěňátka si tu pobudou tak týden, dospělí psi dva až tři týdny. Časem by se ale v Boskovicích měl stavět nový útulek, kde by pejsci místo ve dřevěných měli být ve zděných kotcích,“ uvedl správce útulku Luděk Kalas.