Majitelem pozemku v boskovické Komenského ulici je Jiří Menšík. „Trhovci mě sami oslovili, protože věděli, že se jedná o naprosto nevyužitý pozemek. Neviděl jsem v tom proto žádný problém a jejich žádosti, aby na něm rozbalili své stánky, jsem vyhověl. Nenapadlo mě, že postupuji v rozporu s městskou vyhláškou, jelikož se jedná o vlastnictví společnosti Pentaco," poznamenal její majitel.

Návštěva z minulého týdne jej proto překvapila. „Několik lidí přišlo na místo a trhovce obvinilo ze snahy vyhnout se zaplacení nájemného. Jelikož se jedná o můj pozemek, hodně nás tím zaskočili," přiznal Menšík.

Právě v této skutečnosti leží jádro sporu. Podle ředitele boskovické městské policie Davida Krátkého se totiž jedná o pozemek, za jehož užívání musí trhovci platit poplatek podobně jako na předchozích vyhrazených místech. To vyplývá z e-mailu, který Menšíkovi zaslal a on jej dal redakci Blanenského deníku Rovnost k dispozici. „Veřejným prostranstvím jsou všechna náměstí, ulice, tržiště, chodníky, veřejná zeleň, parky a další prostory přístupné každému bez omezení, tedy sloužící obecnému užívání, a to bez ohledu na vlastnictví k tomuto prostoru," citoval Krátký platnou vyhlášku.

Konstatoval proto, že Menšíkův pozemek patří mezi prostory přístupné bez omezení. „Není oplocený. Jestliže se tam prodává zboží a nabízejí služby a může tam jít kdokoli, pak nelze například zakazovat vstup osobám, které zde vykonávají kontrolní činnost," napsal dále.

Menšíkovi sice návštěva vadila, ale poukazuje spíše na její účel. „Jde v první řadě o peníze za nájemné. To vedení města stanovilo v tak nadsazené výši, že jej podle mě trhovci nezaplatí. Ale záleží to na nich. Já se teď poradím se svým právníkem a poté rozhodnu, jak dále postupovat. Nechci si komplikovat život. Trhovce beru jako čestné české podnikatele, proti kterým nic nemám," prohlásil podnikatel z Boskovic.

Lukrativní pozemek

Na návštěvě pozemku minulý týden byla i vedoucí boskovického odboru vnitřních věcí Iva Močičková. „Hovořili jsme pouze s trhovci a informovali je, že pro ně i nadále platí povinnost platit městu poplatky. Jelikož se lokalita nachází v centru města, je součástí nejdražší oblasti. To znamená cenu sto korun za metr čtvereční denně," vysvětlila Močičková.

Ze situace je nešťastný například Vladimír Čech z Adamova, který se na trzích živí už dvacet let. „Na Růžovém náměstí jsme městu dohromady zaplatili asi osm tisíc korun denně. Jeho vedení se přesto rozhodlo jej rezervovat pro parkování aut. Momentálně jich tam stává pár denně, takže pochybuji, že se to vyplatí," namítl.

Boskovičtí trhovcům následně vyčlenili jiné místo. „Jednalo se o plac v Hradní ulici. Našlo si nás tam velmi málo lidí. Ti starší si stěžovali, že je to pro ně daleko a do kopce. Naopak na pozemku pana Menšíka jsme byli spokojení," ozřejmil Čech.

Jemu i jeho kolegům se nelíbil způsob, jakým s nimi vedení města jednalo. „Byli povýšení a skoro nám vyhrožovali. V jiných městech na Blanensku jsme se s podobným jednáním nesetkali," porovnal muž z Adamova.