Autem, na kole nebo pěšky. Tyto možnosti zbyly na pondělí lidem na jižní Moravě, kteří dojíždí do práce nebo do školy. Odboráři kvůli stávce proti vládním reformám zastaví od tří od rána do čtyř do odpoledne všechny vlaky. V Brně nepojede ani městská hromadná doprava.

Předseda brněnského Odborového svazu dopravy Libor Weinstein potvrdil Deníku Rovnost, že účast ve stávce přislíbila velká většina zaměstnanců. „Zapojí se nejméně devadesát procent z patnácti set řidičů a asi pětaosmdesát procent všech mechaniků,“ řekl Weinstein. Uvedl, že neplánují žádné blokády cest, jak tomu bude v Praze. Podotkl, že pondělní stávka nemusí být poslední.

Vedení dopravního podniku včera ještě nebylo schopné předpovědět, jestli zvládne zabezpečit v pondělí alespoň omezený provoz. „Stále nevíme, kolik lidí v pondělí do práce přijde a jestli zvládneme zařídit provoz aspoň v omezené míře,“ řekla mluvčí brněnského dopravního podniku Linda Škrancová. Dodala, že definitivní podobu stávkového jízdního řádu uveřejní nejdříve v neděli.

Jasné je, že do práce se v pondělí ráno nikdo nesveze po železnici. „Dotlačila nás k tomu vláda svými kroky,“ řekl předseda federace strojvůdců Jindřich Hlas.

České dráhy nejsou schopné zastavené vlaky nahradit jiným způsobem. „Vzhledem k rozsahu stávky to není možné,“ informovala mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Upozornila, že lidé musí počítat se zpožděním vlaků i po skončení stávky.

Za stávku bude pravděpodobně Jihomoravský kraj po drahách vymáhat pokutu. „Mohu sympatizovat s důvody stávky, ale jako hejtman se musím chovat jako zodpovědný hospodář,“ upozornil hejtman Michal Hašek. Naopak regionální autobusy pojedou. „Zaměstnanci dopravců se ke stávce nechystají. Ovšem autobusy nedokážou vlaky úplně nahradit,“ uvedl ředitel společnosti Kordis Jaromír Holec.

Pondělní protesty zkomplikují život řadě lidí. „Pracuji v poliklinice v Brně. Budu asi muset jet autem. Problém ale bude mít dcera. Zrovna v pondělí má zkoušku na vysoké škole. A své auto nemá,“ postěžovala si třeba Blažena Krčmářová ze Šakvic na Břeclavsku. Firmy svým zaměstnancům situaci v pondělí neulehčí. „Našim lidem dopravu do práce nezajistíme. Musí si poradit sami a přijít včas,“ řekl Miroslav Růžička ze společnosti Apos Blansko.

Podobně mluví výrobní ředitel firmy TOS Znojmo Petr Kopeček. „Nemám informace o tom, že by naši zaměstnanci, kteří dojíždí do práce vlakem, mohli mít v pondělí potíže se do firmy dopravit. Zřejmě si dopravu v případě nutnosti vyřeší individuálně,“ naznačil Kopeček.
Jednodušší to mají žáci středních škol. Kraj vydal doporučení jejich ředitelům, aby jim hodiny zameškané kvůli stávce omluvili.

Ekonom společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka uvedl, že stávka má nepříznivý dopad na ekonomiku v kraji. „Dobré fungování dopravy je podmínka pro zdravou ekonomiku. Výpadek jednoho dne se na ní sice moc neprojeví, ale při delším trvání už budou dopady znatelnější,“ uvedl Hatlapatka.

MICHAL FILÍPEK
REPORTÉŘI ROVNOSTI