Od prvního prosince ve druhém největším městě na Blanensku omezí akutní péči na dětském oddělení, kde bude dočasně uzavřená lůžková část, další plánovanou péči a provoz ambulancí.

Vyhlášená porodnice zůstává zachována v plném, neomezeném provozu. Vedení nemocnice a města to uvedlo na čtvrtečním mimořádném zastupitelstvu. „Výpověď z přesčasů dalo třiašedesát lékařů. Na dětském oddělení bude zachována ambulantní péče a dětská pohotovost ve všední dny od sedmnácti do dvaadvaceti hodin a o víkendech. Kvůli rekonstrukci máme uzavřené do poloviny prosince operační sály. Provádíme jen akutní zákroky v rámci gynekologie a u našich hospitalizovaných pacientů, ostatní případy odvážíme do okolních nemocnic,“ popsal současný stav na jednání, které se protáhlo na tři a půl hodiny, jednatel nemocnice Miloslav Kavka.

Hugo Mensdorff-Pouilly zesnul necelý měsíc po čtyřiadevadesátých narozeninách.
Zemřel hrabě Hugo Mensdorff-Pouilly. Měsíc po čtyřiadevadesátých narozeninách

Boskovická starostka Jana Syrovátková zdůraznila, že ohledně dětského oddělení se jedná o dočasné opatření. „Nikdo dětské oddělení nezavírá. Jedná se o omezení na prosinec, na který jsme prostě nedokázali v současné situaci personálně poskládat služby. Lůžkovou část chceme zachovat i do budoucna, je to priorita. Sháníme do týmu lidi,“ řekla Syrovátková s tím, že si váží nasazení a podpory boskovického nemocničního personálu v nelehké době.

BÍLÁ MÍSTA

V těchto dnech na dětském oddělení se čtyřiadvaceti lůžky leží podle vyjádření nemocnice v průměru sedm dětí vesměs s potížemi dýchacích cest. Od prosince se budou léčit zřejmě v Brně. Miloslav Kavka dodal, že je s primáři domluvený na rozpisu prosincových služeb k zajištění akutní péče a urgentního příjmu. Nemocnice v Boskovicích také akutně hledá nového šéfa dětského oddělení.

Český premiér Petr Fiala
Akutní zdravotní péče v nemocnicích nebude ohrožena, řekl Fiala v debatě Deníku

Přítomní lékaři na jednání zastupitelstva vyjádřili velké rozčarování ohledně nedostatku informací o aktuální vývoji situace v nemocnici. Mají také pochybnosti, že budou prosincové služby, s ohledem na tristní nedostatek personálu a nejistý vývoj vyjednávání s vládou, zajištěny. „Za mě je plánovaný rozpis služeb hypotetický. Slyšíme, musíte to poskládat, ale my to neposkládáme bez omezení akutní péče nebo redukce lůžek. Je to patová situace. Rozpis pokrytý nemáme, jsou tam ke konci měsíce bílá místa. Není to dlouhodobě udržitelná situace, myslím si, že to může fungovat několik dní. Nevíme, jak to bude a jak budeme od prosince pracovat. Mají nám přijít na výpomoc lékaři z jiných oddělení a ambulancí. Nedokážu si představit, jak naše pacienty přeberou v jiných, přeplněných nemocnicích,“ řekla například lékařka z boskovické interny Pavla Květoňová.

Jednatel městské nemocnice Miloslav Kavka řekl, že situace se mění ze dne na den a je velmi křehká. Nezastíral, že se může také sesypat jako domeček z karet. Zdůraznil, že s časovým fondem, který má nyní nemocnice k dispozici, půjde její výkonnost, podobně jako dalším nemocnicím, logicky dolů. Řešením do budoucna by podle něj mohla být restrukturalizace lůžkových oddělení a jejich efektivnější využití. Snižování počtu lůžek v tuto chvíli v Boskovicích neplánují. „Věřím, že ke kolapsu nedojde, s primáři si vyjdeme vstříc a provoz v prosinci zajistíme. Pracujeme na tom. Doufám ale, že se nevyautujeme sami. Nehledejme, prosím, jak něco nejde udělat, ale jak to naopak zajistit. Dočasným uzavřením dětského oddělení chceme získat čas. K žádnému propouštění v tuto chvíli nedojde. Zaměstnanci budou dál dělat svojí práci, někteří budou na takzvaných překážkách nebo budou vykonávat jinou činnost,“ upřesnil Kavka.

KRIZOVÝ SCÉNÁŘ

Starostka Boskovic Jana Syrovátková sdělila, že v pondělí má na kraji dojít k důležitému jednání. „S krajskými úředníky, zástupci pojišťoven, nemocnicemi a jejich managementem napříč celou jižní Moravou. Tam budou na jednom stole výsledky jednání s protestujícími lékaři z každé konkrétní nemocnice v Jihomoravském kraji. Předpokládáme že výstup bude koordinovaný krajem. Zapojí se do toho i fakultní nemocnice a poskytovatelé zdravotní péče. Našim lékařům a personálu nemocnice bych chtěla poděkovat za přístup v současné nelehké situaci “ informovala starostka s tím, že od tohoto jednání se bude odvíjet také další aktuální postup v boskovické nemocnici.

Zdravotnictví, ilustrační snímek.
Nová společnost pro krajské nemocnice. Lepší než loňský pokus, tvrdí opozice

Lékaře i boskovickou veřejnost zajímalo s jakými konkrétními krizovými scénáři na toto jednání Boskovičtí vyrazí. „Máme takové krizové scénáře pro různé varianty, které mohou nastat? Prvního prosince je za týden a zaměstnanci ty informace nemají. Mám pocit, že to není promyšlené,“ podivila se například opoziční zastupitelka za uskupení Spolu Dagmar Hamalová.

Miloslav Kavka odpověděl, že na jednání pojede s modelem na zajištění akutní péče a urgentního příjmu. „Nikdo nevíme, co se může v příštích dnech stát. Je to velmi křehké nastavení. Podívejte se, co se děje například v některých fakultních nemocnicích a jinde. Jak probíhá jednání vlády s protestujícími lékaři. Nemám křišťálovou kouli, abych vám tady řekl tři čtyři krizové scénáře, to po mě nechtějte,“ dodal.

Do babyboxu v Blansku někdo odložil dítě. Snímek je ilustrační.
Dítě v babyboxu v Blansku. Někdo do něj odložil chlapce, ležel v modré dece

A jaká je aktuální situace v boskovické městské nemocnici ohledně nelékařského personálu? Podle náměstkyně pro nelékařské profese Lenky Strnadové kritická sice není, ale s odchody zaměstnanců se potýká dlouhodobě. V důsledku případného nedostatku lékařů a také lepšího finančního ohodnocení v jiných nemocnicích pak v budoucnu může přijít například o specializované sestry na dětské oddělení. Uvedla, že aktuálně v nemocnici chybí několik sester. Odešli také tři sanitáři, za které se však podařilo najít náhradu. „Odešli za lepším. Jeden bude pracovat jako svářeč, kde si vydělá hned ze začátku asi o deset tisíc víc než ve špitálu. Snažíme se narovnat platy sester, pořád nejsou konkurenceschopné s okolními zdravotnickými zařízeními,“ řekla Strnadová.

PŘEVOD POD KRAJ

Na mimořádném zastupitelstvu v Boskovicích se probíral také možný převod městské nemocnice pod kraj. Bývalý boskovický starosta Jaroslav Dohnálek současnému vedení vytkl, že po nástup na radnici s krajem nejedná intenzivně a toto období prolajdal. O tomto kroku se přitom v Boskovicích mluví už několik volebních období. Zároveň dodal, že po letošní rezignaci jednatele nemocnice Dana Štěpánského se zhoršila atmosféra ve zdravotnickém zařízení. „Nejenže nemáme kouzelnou harfičku, která by nám jako v pohádce nabrnkala chybějící lékaře, ale podle mě po odchodu bývalého jednatele máme rušičku vtahů a vnitřních vazeb v nemocnici,“ poznamenal Dohnálek.

Pietní místo na boskovickém hřbitově? Navrhnou ho studenti a podpoří sbírka.
Pietní místo na boskovickém hřbitově. Navrhnou ho studenti a podpoří sbírka

Kritiku ohledně liknavého jednání s krajem o případném převodu nemocnice jeho nástupkyně Jana Syrovátková, která je starostkou teprve od loňského září, odmítla. „Musíme mít jistotu, že případný převod bude výhodný pro naše občany a musí mít jasné obrysy. Pokud to kraj dokáže lépe než my jako město a dostaneme dostatečné záruky, že zůstane zachovaná dostupná péče v odpovídajícím rozsahu, proti převodu nejsem. V takové fázi ale jednání nejsou. S krajem samozřejmě budeme jednat dál. Pokud se bavíme o převodu nemocnice za korunu nebo zdarma, tak to není jen tak s městským majetkem za stamiliony. A pokud se jedná o jednání se soukromým subjektem? Taková varianta není v tuto chvíli na stole,“ řekla Syrovátková.

V současnosti je podle informací zástupců boskovické nemocnice zdravotnické zařízení zhruba deset milionů v plusu. Ročně v něm lékaři na čtyřech sálech provedou kolem 3 500 operací. Má 234 lůžek akutní a dvanáct lůžek následné péče. V ambulancích tam ošetří přibližně 200 pacientů denně. Ve vyhlášené porodnici pak ročně přivedou na svět kolem 900 stovek dětí.