Až se nám to narodí, tak nám náš třípokojový byt stačit nebude. Na starém baráku budeme muset celý život něco opravovat. Navíc nikdy nebude vypadat úplně tak, jak bychom si představovali.

Podobně uvažuje mnohý mladý pár na Blanensku. Po zvážení výhod a nevýhod různých možností bydlení se často pustí do stavby vlastního domu. Zaplatí za něj téměř stejně jako za byt a navíc na něm nějakou dobu nebude muset nic opravovat.

Jenže koupit stavební pozemek není na Blanensku vůbec jednoduché. Obce jich sice nabízí hojně, ale v lukrativnějších oblastech jsou již rozebrané. Získat stavební místo je téměř nemožné například v turisticky atraktivních Jedovnicích.

„Žiji tu odmalička, jsem na městečko zvyklý, proto bychom tu se ženou chtěli stavět. Jenže koupit dobrý stavební pozemek je opravdu problém,“ postěžoval si muž z Jedovnic, který si nepřál být jmenován. V městysu v současnosti žije v řadovém bytě a redakce jeho jméno zná.

V Jedovnicích se v předchozích letech pustili do výstavby bytových domků za zdravotním střediskem. Nové sídliště pojmenovali Větrák. V současné době tam výstavbu řadových domků dokončili. Městys nyní už žádné další pozemky na prodej nenabízí.

Větrné domky si můžou postavit bydlení chtiví lidé také v Blansku. Nové vilky tam postupně vyrůstají v zahradním městě kolem hotelu Panorama.

Co když se ale mladé rodiny nechtějí stát součástí satelitního městečka, do kterého fouká? To mají smůlu. Získat stavební místo přímo ve městě je téměř nemožné.

„Blansko leží v kotlince, tak tady opravdu není kde stavět. Navíc město v současnosti žádné pozemky nevlastní, lidé si je tak můžou koupit už jen přes realitní kanceláře,“ informovala blanenská starostka Jaroslava Králová.

Přitom by se kolem Blanska našly i další pozemky, o které by měli lidé zájem. Podle starostky jsou lukrativní stavební místa například mezi Horní Lhotou a Blanskem. „V této lokalitě je vhodný prostor pro stavbu nových domů. Jenže pozemky tam vlastní snad stovky majitelů, takže na dosavadních pokusech skoupit je a udělat z nich stavební místa, si zatím všichni vylámali zuby,“ vysvětlila Králová.

Na prodeji stavebních ploch teď nezbohatnou ani v Boskovicích. Z bezmála třiceti míst, které město nabízelo k prodeji v místech zvaných na Chmelnici, jsou k mání už jen dvě. „Pozemky jsme prodávali za tisíc korun na metr čtvereční, ale i tak už jsou rozprodané,“ doplnil boskovický starosta Jaroslav Dohnálek.

Naopak, kdo si zvolil k bydlení klid a bezpečí vesnice, nemá na Blanensku většinou problém. Obce se stále rozrůstají o nové domky. Pozemky navíc nabízejí za výhodné ceny.

Například v Senetářově proměnili pole na stavební místa ve směru z Lipovce na Kotvrdovice. Za metr čtvereční tu chtějí několikanásobně méně než ve městech, jen sto padesát korun. „Většinu míst už jsme sice rozprodali, ale dobrá čtvrtina je ještě volná,“ lákala ke koupi účetní Senetářova Magda Vargová.