Poslední dva měsíce řešili blanenští úředníci připomínky lidí, kteří jsou proti stavbě nových bytovek. V minulosti proti nim sestavili také petici, pod kterou se podepsalo bezmála čtyři sta lidí. „V Blansku je to sledovaná věc. Řadě lidí se tento projekt nelíbí. Dokumentace byla velmi obsáhlá a museli jsme posoudit množství námitek. Vše přezkoumali i krajští úředníci. Projekt jsme vyhodnotili podle všech zákonných prostředků a podle nás stavbě nic nebrání. Je v souladu se zákonem," řekla vedoucí stavebního úřadu v Blansku Petra Reisiglová.

Na stavební povolení si však investor musí ještě počkat. Podle všeho se totiž někteří z místních odvolají ke krajskému úřadu. Přezkoumání odvolání může podle Reisiglové trvat do léta. Pokud se někdo obrátí na soud, tak i mnohem déle. Přitom první z domů se měl začít stavět již loni na konci května.

Podle zjištění Blanenského deníku Rovnost se už někteří lidé z Písečné odvolali, ale nechtěli svůj krok komentovat do novin. „Předpokládám, že se někteří odvolají na kraj. Každopádně vydání územního rozhodnutí je pro nás krok vpřed, i když to vypadá, že letos stavět asi nezačneme. Uvidíme, jak to bude pokračovat a kdy dostaneme stavební povolení," řekl jednatel společnosti HOPA Group Jan Musil. Dodal, že na zhruba polovinu ze sto tří bytů už mají vážné zájemce. Bytovky chce firma stavět po jedné celkem ve třech etapách. Stavba jednoho domu má trvat rok a půl.

100milionů korun má stát stavba tří bytových domů v blanenském sídlišti Písečná. První se měl stavět už loni.

Některým obyvatelům ze sousedních ulic Pod Javory nebo Jasanová se nelíbí, že se stavbou tří šestipodlažních domů zmizí část zelených ploch v sídlišti. „Dřívější záměry zástavby nepočítaly s tak mohutným projektem. Již nyní je v naší lokalitě značná hustota obyvatel a minimální občanská vybavenost," uvedl Aleš Butula, který na sídlišti Písečná bydlí.

Další tamní obyvatelé poukazují na to, že s výstavbou nových domů se ještě zhorší dopravní situace v sídlišti, kde chybí parkovací místa. „K projektu nebyla vypracována studie, která by posoudila dopady nárůstu dopravy v sídlišti. Už teď je to tam šílené a není kde zaparkovat. K tomu přibude dalších sto tři bytů," řekl Radek Šinkora, který bydlí v ulici Jasanová.

Podle projektu mají dělníci postavit sto šedesát tři nových parkovacích míst. To je o dvacet víc, než vyžadují normy.

„Dopravní obsluha několika desítek nových bytů zásadně neovlivní současnou dopravní situaci v tomto území. Bytovky budou na okraji sídliště. Navíc dalších sedmatřicet parkovacích míst ještě vznikne v ulici Nad Čertovkou. Je na ně už vydáno stavební povolení," je napsáno ve stanovisku stavebního úřadu.

Proti novým bytovkám vystoupila i základní organizace Českého svazu ochránců přírody Veronika. Poukazovala na to, že záměr narušuje krajinný ráz dolního toku Punkvy. Území, které navazuje na údolí Punkvy, jež je součástí chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Zástupci ochránců přírody měli také obavy, že ve zmíněné lokalitě budou v ohrožení vzácné rostliny a živočichové. Krajský úřad Jihomoravského kraje po přezkoumání námitek a ověření biotopu zvláště chráněných živočichů uvedl, že nové bytovky výskyt batolce červeného, otakárka ovocného a také kudlanky nábožné nenaruší.

Blanenským více než ohrožení chráněných živočichů leží v žaludku možné zesílení provozu a snížení bezpečnosti chodců. Blízko staveniště totiž stojí dvě školy a chybí chodník. Ten však mají dělníci postavit jako první. „Před stavbou první bytovky se má přednostně postavit chodník souběžně s ulicí Nad Čertovkou. Tak aby byl zajištěný bezpečný přístup ke školám," stojí v územním rozhodnutí.

Pozemky, kde má investor stavět na etapy, patří městu. Blansko společnosti nejdříve pronajme plochu zhruba devět tisíc metrů čtverečních. Později jí prodá asi dva a půl tisíce metrů. „Město by za to mělo dostat kolem pěti milionů," řekl vedoucí blanenského odboru investic a územního rozvoje Marek Štefan.