Od dob hospodářské krize zůstávali lidé na Blanensku opatrní a do stavění rodinných domů se moc nepouštěli. Podle stavebních úřadů však krize stavebnictví končí. Na stolech úředníků se hromadí nejvíce žádostí o stavební povolení za poslední dva roky.

„Zatímco v minulém roce i v roce 2008 přišlo na stavební úřad v Blansku jen něco málo přes čtyři tisíce žádostí o stavební povolení, jen za první polovinu letošního roku je to už téměř dva a půl tisíce. Tato čísla ukazují, že lidé více věří v budoucnost a pomalu se přestávají bát, jak budou splácet hypotéky,“ uvedl vedoucí blanenského Stavebního úřadu Petr Rizner.

To, že je krize na ústupu, ukazují podle stavebního úřadu také ceny rodinných domů. Lidé na Blanensku totiž staví domy čím dál dražší. „V minulém roce jsme vydali téměř devadesát povolení na stavby pro bydlení v celkové hodnotě zhruba dvě stě osmdesát miliónů korun. Za prvních osm měsíců letošního roku jsme povolili stavbu padesáti žadatelům, celková hodnota domů se však vyšplhala na bezmála tři sta sedmdesát miliónů korun,“ přiblížil Rizner a dodal, že z obcí, které pod stavební úřad v Blansku spadají, mají lidé kvůli snadné dostupnosti do Brna i Blanska největší zájem o Doubravici nad Svitavou, Ráječko nebo Lipůvku.

Místa už nejsou

„V posledních letech v Lipůvce v části Horky vzniklo osmadvacet nových stavebních míst, o která projevili zájem především místní lidé. Všechna už jsou rozprodaná, zastavěná však není zatím ani čtvrtina Horky,“ řekla starostka Lipůvka Alena Kristýnová.

Také v Doubravici nezůstávala v posledních letech stavební místa dlouho volná. Obec však už žádné pozemky nevlastní. A lidé tu proto staví, kde se dá. „V Doubravici se sice staví v současnosti hodně, za což jsme rádi, protože se tak obec rozrůstá, přichází do ní mladé rodiny a přibývá dětí do mateřské školky i do školy. Ale na druhou stranu to s sebou nese i určité potíže. Žádná místa k prodeji už obec nevlastní a tak tu lidé staví na pozemcích, které nejsou plánované pro stavění a které pak musíme my zasíťovávat. A to je problematické kvůli vyřizování i kvůli nákladům,“ vysvětlil doubravický starosta Ladislav Štoudek.

Také v okolí turisticky oblíbených Jedovnic se staví čím dál víc. V samotném městyse však už stavební místa došla. „V porovnání s předešlými roky dochází k nárůstu počtu vydaných stavebních povolení. V roce 2008 jsme povolili necelých devadesát staveb, v minulém roce něco málo nad sto a za letošní rok už sto patnáct,“ informovala Jitka Koutná z jedovnického Stavebního úřadu a dodala, že největší zájem mají lidé přímo o Jedovnice, kde však v současné době stavební místa nejsou. To by se mělo změnit po schválení nového územního plánu.