Na konci listopadu totiž o několik set metrů dále nastane předem avizované uzavření železničního přejezdu ve stanici Blansko město. Ten je nyní hlavní příjezdovou a přístupovou cestou z centra na Staré Blansko, kterou má nahradit právě silniční most. Nově budovaný podchod tam začne fungovat až o několik dní později. Pro pěší bude zajištěný provizorní přechod.

Zdroj: Deník/Jan Charvát

„S ohledem na vývoj situace s nedostatkem materiálu jsme se dostali do časové tísně, kterou jsme po celý letošní rok doháněli. Těsně před výsuvem ocelové části mostu jsme prováděli dodatečná statická opatření na vyztužení jeho obloukové části. To nám způsobilo neplánované opoždění o dvaadvacet dní, které nám nyní chybí při dokončení stavby. Z toho důvodu se nám nepodaří splnit plán zprovoznění mostu pro veřejnost k 30. listopadu. K němu dojde až před Vánocemi,“ informovala za společnost Metrostav Pavlína Mertl.

Zemní plyn, plynový sporák, energie, spotřeba - ilustrační foto.
Boskovice stále nemají zajištěné energie na příští rok. Bude nová zakázka

Nyní je most už usazený a dělníci finišují s jeho napojením na příjezdové cesty. V době mezi otevřením mostu a uzavřením nedalekého železničního přejezdu bude stavbou přemostění umožněný průjezd sanitkám či hasičům.

Zpráva o potížích vzbudila mezi lidmi kritické reakce. „Už teď se nedá zaparkovat u Billy ani nikde ve městě od dopoledních hodin do zhruba čtyř odpoledne. To budou opravdu humorné tři týdny, hlavně před Vánocemi,“ vyjádřil se jeden z komentujících na sociálních sítích.

30 milionů z kasy

Další pak spílají blanenské radnici, že o zpoždění prací a následných dopravních komplikací neinformovala dříve. Ta tvrdí, že konkrétní data dostala od stavební firmy až ve druhé polovině tohoto týdne.

„Veškeré termíny jsou prozatím stále v režimu příprav, finální budou potvrzeny až v rámci správního řízení stavebního úřadu. Ten zatím oficiální žádost neobdržel a řízení tudíž ani nezahájil. Město, které není zhotovitelem ani zadavatelem stavby přemostění, na výše uvedené termíny nemá žádný vliv,“ uvedla blanenská mluvčí Pavla Komárková.

Město se na vzniku přemostění podílelo zejména výkupem pozemků, přípravou projektové dokumentace a přípravou potřebných smluv. Z kasy pak přispělo třiceti miliony.

Ve Křtinách na Blanensku se musejí řidiči a cestující v autobusech připravit na zdržení. Kvůli opravám silnice.
Nervy na semaforech ve Křtinách? Už jen několik dní

Řidiči jedoucí ze Starého Blanska budou muset na začátku prosince objížďkou přes Olešnou. Omezení se dotkne i autobusů. „Po dobu objížďky budou využívat pouze dvě zastávky ve směru na Olešnou – novou zastávku v Komenského ulici nedaleko rušeného přejezdu a zastávku v Brněnské ulici. Ty budou využívat autobusy pokračující v obou směrech, na Lipůvku i do centra Blanska. Dočasné jízdní řády budou k dispozici koncem listopadu,“ informovali o změnách blanenští úředníci.

Zakázku na nové přemostění s původním rozpočtem přes 264 milionů vypsal Jihomoravský kraj. „Nastaly komplikace při vysouvání mostní konstrukce přes železniční trať. Jedná se o složitou operaci s koordinací několika firem a dalších faktorů, jako je počasí, podloží stavby, materiál a další. Tyto faktory jsou u tak velkých staveb předpokládatelné, ale těžko je dopředu dokáže kdokoliv odhadnout,“ uvedla krajská mluvčí Alena Knotková.

Do finále míří také o kus dál stavba nového podchodu ve stanici Blansko město. Od 30. listopadu bude zavřený. Po otevření nedalekého silničního mostu se pak přejezd uzavře natrvalo.

Ochránci přírody chtějí řešit nárůst turistů, kteří přes noc kempují v obytných autech v Moravském krasu na Blanensku.
Nájezdy obytných aut do Krasu: ochránci chtějí omezení ve dvou lokalitách

„Jedná se o nejzazší možný termín, který jsme oproti původnímu plánu, 4. listopadu, ještě posunuli. Jak už jsme dříve avizovali, nový podchod bude přístupný 9. prosince v odpoledních hodinách. Samotný přejezd trvale zanikne v momentě dokončení stavby přemostění,“ řekla Deníku za Správu železnic mluvčí Nela Eberl Friebová.

Přes koleje se lidé v této části města dostanou díky provizornímu přechodu na konci nástupiště. Ten má být pod nonstop dohledem stálé služby. Zpoždění prací na novém silničním se nedotkne obnovení provozu na trati mezi Brnem a Blanskem, kde od 11. prosince končí roční výluka kvůli modernizaci železnice za šest miliard korun. Všechny spoje se na zmíněnou trať mají vrátit v létě příštího roku.


Silniční most na Staré Blansko
* objízdná trasa od 30. listopadu přes Olešnou
* předpokládaný termín otevření mostu 20. prosince

Železniční přejezd ve stanici Blansko, město
* uzavření 30. listopadu
* otevření nového podchodu 9. prosince
* v mezidobí provizorní přechod na konci nástupiště