Vedoucí blanenského odboru komunální údržby Petr Rizner uvedl, že město již tento týden vypíše výběrové řízení. „Předpokládáme, že stavební práce začnou v srpnu. Hotovo bude do konce listopadu," uvedl Rizner. Na místě bývalého hotelu postupně vznikne zelená plocha s dětskými herními prvky, fontánou, workoutovým hřištěm a velkou pergolou pro pořádání kulturních akcí.

Vše přijde na zhruba deset milionů korun. Na to, jak střed města prokoukne, se těší například obyvatelka Rožmitálovy ulice Sonia Jokešová. „Hotel Dukla byl už hodně zchátralý, nedostatečně reprezentativní pro město a hlavně se do centra nehodil. Park bude určitě lepší a bude jej využívat hodně lidí," míní Jokešová.

Projekt počítá i s novou kavárnou. Ta ale součástí výběrového řízení nyní nebude. Protože poblíž místa, kde má vzniknout, má plány i blanenské Divadlo Kolárka. „Uvidíme, jakým směrem se jednání s divadlem vyvine. Do září nám má předložit studii. Kavárna se má nacházet v kritickém místě a vzhledem k záměru divadla by mohlo dojít k technické kolizi. Kavárna tam ale každopádně bude. Výběrové řízení vypíšeme ještě letos v září anebo až v příštím roce," upřesnil Rizner.

Divadlo Kolárka již dříve projevilo zájem o suterén, který na náměstí Republiky po bývalém hotelu Dukla zůstal. S tím, že tam bude mít zázemí. Nově tam chce ale postavit i divadelní budovu pro pořádání představení. „Náš architekt bude jednat s Martinem Habinou, který celou klidovou zónu navrhl. Mají se potkat tento týden a domluvit se na technických detailech," popsala Eva Petrželová z občanského sdružení Circulus, které provozuje divadelní skupinu Divadlo Kolárka.

Na to, aby divadlo mohlo postupně uskutečnit své plány a přesídlit ze zchátralé budovy v blanenské ulici Kollárova, kde hraje pro dospělé i děti, založí společnost s ručením omezeným. „Vše přijde na zhruba dvacet milionů korun. Nápad se líbí spoustě lidí, zaplatíme jej mimo jiné ze sponzorských darů. Na podzim zorganizujeme veřejnou sbírku. Do konce roku chceme vyřídit veškerá potřebná povolení a stavět pak v příštím roce. Papírování je zdlouhavé a všichni to děláme ve svém volném čase. Město nám prostory neprodá, ale pouze pronajme. Platit bychom měli jen za provoz," popsala Petrželová.

Divadelníci dělají také workshopy, besedy, dílny či festivaly. „Na výrazný růst ale nyní nemáme odpovídající zázemí. Někteří z našich členů hrají v divadlech, studují muzikál nebo třeba scenáristiku a mohou městu hodně vrátit. O představení by měly zájem i školy," přiblížila Petrželová.

Kolárka má možnost požádat město o dotace, na větší pomoc ale spoléhat nemůže. „V záměru divadla nevidím problém, pokud si zajistí financování. Koncem června nebo začátkem července nám představí svou vizi. Placení stálé divadelní scény by však bylo pro město velmi nákladné, stálo by to asi čtyři a půl milionu korun ročně. Žádné město velikosti Blanska ji nemá," vysvětlil starosta Ivo Polák.