Lidé se nového parkoviště se sto třiceti osmi místy dočkají zhruba za měsíc. Dělníci nyní pracují na jeho povrchu. „Vše jde zatím podle plánu, s dokončením prací počítáme koncem září nebo začátkem října. Zhruba čtrnáct dní před ukončením stavby parkoviště bude známo přesné datum, kdy tam návštěvníci nemocnice budou moct začít odstavovat auta," uvedl místostarosta Blanska Jiří Crha.

Parkoviště bude stát osmnáct a půl milionu korun, z toho čtyři miliony městu pokryjí dotace. „Parkovné bude pro návštěvníky nemocnice zdarma, a to asi první dvě hodiny. To by měl být dostatečný čas na to, aby si lidé stihli vyřídit nezbytná vyšetření u lékaře," dodal Crha. Kdo tam bude chtít nechat auto déle, už si bude muset parkování zaplatit. Město se pro tento systém rozhodlo proto, aby toho někteří lidé nezneužívali a neblokovali tak ostatním parkovací místo. Nyní se za parkování uvnitř areálu platí za hodinu deset korun, první čtvrthodina je zdarma.

Problém s parkováním v Blansku však není jen u nemocnice. Ale i například na sídlišti Sever. Denně to zažívá například Zdeněk Doležel. „Přijíždím často večer, to už většinou žádné volné místo nenajdu. Auto pak musím odstavovat opravdu hodně daleko od domu. Navíc aut stále přibývá," řekl Doležel.

I na Severu by se to ale mělo s parkováním trochu zlepšit. Momentálně tam dělníci staví nová parkovací místa a také upravují chodníky a budují oplocený výběh pro psy. „Je to tu celé rozkopané, ale to se nedá nic dělat. Musíme to vydržet, když chceme nějaké vylepšení," dodal Doležel.

Nová parkovací místa vzniknou z některých travnatých ploch po pravé straně silnice směrem k přehradě Palava. Další budou podél ulice Salmova a Dvorská, kde se opravují a rozšiřují stávající parkovací plochy. Budou tak napojeny na velké parkoviště nad točnou autobusu. Hotovo má být v říjnu. „Náklady na vylepšení sídliště Sever jsou zhruba osm milionů korun. Na polovinu jsme získali dotace," doplnil místostarosta Crha. Do budoucna se počítá s větším počtem parkovacích míst i na sídlišti Zborovce.

Problémy s parkováním dlouhodobě řeší také v dalších městech na Blanensku. Například vedení Velkých Opatovic má v plánu na podzim udělat projekt na nové parkoviště v ulici Žleb. „Chceme nová místa naproti schodům proti zámeckému parku. Proto, aby se ulehčilo parkování přímo v areálu zámku," sdělila starostka Velkých Opatovic Kateřina Gerbrichová. Počítá se tam s dvanácti až čtrnácti novými plochami pro auta. Hotovo má být v příštím roce.

SIMONA FEILHAUER