Kunštátští naplňují závazek České republiky vůči Evropské unii, který jasně říká, že obce, kde bydlí více než dva tisíce lidí, musí mít všude kanalizaci. „Kanalizace v rovinaté části Kunštátu je vyřešená. Je potřeba udělat část v kopcích, kde proudí v jediném potrubí dešťová i splašková voda. My je chceme rozdělit,“ nastínil místostarosta Kunštátu Petr Sojka. Podle něj tak práce někde zasáhnou i do okolí domků, vjezdů či zahrádek.

Kunštátským se však nepodaří vyřešit všechny úseky ve městě. Na potrubí v některých ulicích si totiž dělá nárok Svazek vodovodů a kanalizací, ze kterého Kunštát vystoupil. „Vznikla tak situace, že lidé z jedné půlky ulice platí vodné a stočné městu, z druhé části pak svazku. Omezuje nás to i v úpravách. V těch ulicích, které si svazek nárokuje, oddělovat kanalizaci nemůžeme,“ pokračoval Sojka s tím, že jde třeba o ulici Novou.

Kunštátští vystoupili ze svazku právě kvůli stavbě kanalizace. „Svazek nám chtěl přispět malou částkou, takže doplácet peníze z vlastního rozpočtu by bylo pro město zničující. Nemohli bychom pak uskutečnit jiné věci,“ vysvětlil Sojka. Nyní se radní se svazkem soudí o majetek.

Tahanice o majetek

Vyřešit kanalizaci v celém Kunštátě bude podle předsedy svazku Jindřicha Krále možné po rozhodnutí soudu. „My nemůžeme Kunštátu vydat majetek. To by bylo proti stanovám svazku. Na rizika a anomálie, které vzniknou, jsme Kunštátské před jejich vystoupením upozorňovali,“ tvrdí Král. Podle něj svazek nabídl městu bezúročnou patnáctimilionovou půjčku. „Investice by je vyšla skoro zadarmo,“ dodal.

Kromě úprav kanalizace se Kunštátští pustí také do rekonstrukce čistírny odpadních vod, která byla postavena před šestnácti lety. „Po připojení Sychotína by kapacitně nestačila. Po opravách bude také splňovat nejpřísnější limity čištění odpadních vod,“ přiblížil místostarosta Soj­ka.

Stavební práce už začaly v Sychotíně, kde kanalizace dosud chyběla. Někteří obyvatelé starých domů tak vypouštěli odpad do potoka, jiní používali septiky. „Máme doma septiky a z některých možná něco unikne do potoka, takže je dobře, že se tu chystají novou kanalizaci postavit,“ uvedla žena ze Sychotína, která nechtěla uvést svoje jméno.

Omezení na silnici do října

Práce budou provázet také dopravní omezení. V současnosti neprojedou autobusy a nákladní auta ze Sychotína směrem na Makov. Místní mohou zatím využít objížďku kolem kapličky, trasa bude později uzavřena. Omezení potrvají do října. Řidiči přibrzdí svá auta také v ulici Palackého přímo ve městě. „V těchto dnech tu jsou dvě omezení. Silnice je však průjezdná v jednom pruhu. Kvůli stavbě odlehčovacích komor se řidič musí připravit na další omezení u školy,“ sdělil Karel Pátík, který na stavbu dohlíží.

Úpravy by měly být hotové v říjnu. Více jak šedesát milionů korun přijde do města ze státního rozpočtu, tři a půl milionu dá Jihomoravský kraj, dalších osm milionů jako dotaci a nízkoúročnou půjčku poskytne Státní fond životního prostředí. Zbytek do sta milionů musí zaplatit město. Kunštátští si na osmnáct milionů vezmou úvěr.