Majitel pozemku se navíc pravděpodobně vrhl do kácení stromů i bagrování bez povolení. Případ nyní vyšetřuje Česká inspekce životního prostředí. Ta další práce stopla.

Kácení dřevin a jízda těžkými stroji ve významném krajinném prvku zarmoutila v únoru pracovníky České inspekce životního prostředí. „Hned druhý den po oznámení jsme do Benešova vyrazili, protože to bylo akutní. Zjistili jsme, že tam byly vykáceny stromy, které rostly mimo les. Dále došlo k bagrování zeminy. Terénem projížděly i tatry, které odvážely vytlučené pařezy. To vše bez příslušného povolení,“ nastínil inspektor Vsevolod Kozel. Podle něj se dělníci pustili do lokality, která je registrovaná jako významný krajinný prvek. Prameniště Bělá je mokřadem a mohou tam žít chráněné druhy živočichů.

Inspektoři zadali Agentuře ochrany přírody, aby zhodnotila míru poškození. Spolu s majitelem pozemku vyrazí ochranáři do terénu už tento týden. „Pokud odborníci naznají, že jde o závažné poškození, mohou viníci dostat pokutu až dva miliony korun. Jestli půjde o škodlivý zásah do významného krajinného prvku bez souhlasu orgánu o ochraně přírody, zaplatí maximálně milion korun,“ sdělil Kozel s tím, že netuší, kdy ochranáři přírody budou znát výsledek. „Důležité bylo ihned zastavit všechny práce. Nyní pátráme po svědcích, abychom zjistili záležitosti, které jsme na místě na vlastní oči neviděli. Zjišťujeme i to, zda terén upravovala firma nebo vlastníci pozemku,“ dodal inspektor.

Zvelebit přírodu u Benešova zamýšlel Vladislav Randula. Ten odbahnil stávající nádrž a u ní chtěl vybudovat dva chovné rybníky. Na stavební práce povolal firmu, ve které působí. „Jde o můj soukromý záměr, firma s tím nemá nic společného,“ uvedl Randula. Do koupi pozemků vložil nemalé peníze. Ty by neinvestoval do území, které podléhá ochraně. „Netušil jsem, že jde o významný krajinný prvek. Nebylo to zaznamenané ani v katastru,“ pokračoval Randula, který se skutečnost dozvěděl s příchodem lidí z České inspekce životního prostředí.

Do odbahnění stávajícího rybníka se pustil poté, co obdržel předběžné povolení. „Chtěli jsme využít počasí a pustili se do kácení dalších stromů dříve. Kdybychom počkali tak týden, povolení bychom měli. Rozhodně nechceme ničit přírodu. Máme tůňky pro obojživelníky a rybníčky i v Býkovícicích. Jednou za rok tam pořádáme pro lidi výlov,“ sdělil muž.

Stanovisko k podobným úpravám vydává městský úřad v Boskovicích. Podle tajemníka Pavla Vlacha však byly povoleny pouze odbahnění a kácení zeleně u starého benešovského rybníka. „Kdyby se pracovníci nevrhli na další rybník, bylo by vše v pořádku. Povolení úprav na tomto území neexistovalo,“ řekl Vlach.

Nové nádrže měly lidem sloužit jako klidová zóna. Stejně tak čerstvě odbahněný rybník, který nebyl čištěný od druhé světové války. Tvrdí to benešovský starosta Antonín Rus. „Zanedbané území s metr vysokými kopřivami měli vlastníci upravit a dodat tam lavečky. Se zastupiteli jsme to vnímali jako prospěšnou věc. V územním plánu je však tato lokalita vedená jako významný krajinný prvek,“ podotkl.