Termín dokončení oprav historické rozhledny Alexandrovky tyčící se nad Adamovem se znovu oddálil. Dělníci z firmy Ekostav Líšeň, která rozhlednu opravovala, předevčírem opustili staveniště. Jedním z důvodů, proč se firma dohodla s radními odstoupit od smlouvy s městem, byl podle starosty města i majitele firmy článek zveřejněný před třemi týdny v Blanenském Deníku. Ten upozornil na to, že rozpočet na opravu rozhledny výrazně narůstá. Radní zatím nesrovnalosti uspokojivě nevysvětlili.

Z opravené Alexandrovky se lidé měli rozhlédnout už v říjnu minulého roku. Termín se nepodařilo firmě dodržet, ale hlavně se opravy prodražily nejméně o osm set tisíc korun. Upozornil na to zastupitel Jaroslav Bernášek i Miloš Volavý z Adamova. Místostarosta Miroslav Čuma to nejprve vysvětloval tím, že vzrostly ceny za ocel. „Těch osm set tisíc korun se ale oceli netýkalo.

Částka se navýšila o stavební a doprovodné práce,“ řekl Čuma zastupitelům při prosincovém zasedání. Protože se jim jeho vysvětlení nezdálo dostatečné, přislíbil, že kompletní informace dodá na dalším zasedání. To se má konat koncem ledna.

Minulý týden adamovští radní odsouhlasili vypovězení smlouvy s firmou Ekostav Líšeň. Podle starosty Adamova Jiřího Němce konflikt vyvolal článek v Blanenském Deníku. „Po vyvolaných sporech jsme dospěli s majitelem Ekostavu panem Kvapilíkem k tomu, že jediným řešením je ukončit smlouvu. My teď budeme muset vypsat výběrové řízení na firmu, která rozhlednu dokončí,“ uvedl starosta Němec s tím, že to nebude lehký úkol.

„Jestli se rozhledna dostaví až za dva roky, přijdeme o dotace z regionálního operačního programu Jihovýchod. Ty měly hradit asi dva miliony osm set tisíc korun, což je osmdesát procent celkové částky,“ je pobouřený Němec.

Ukončit práce na Alexandrovce se však jeden z majitelů společnosti Ekostav Líšeň Dalibor Kvapilík rozhodl z více důvodů. „Když jsem si přečetl ten článek, ztratil jsem veškerou chuť na rozhledně bojovat. Ze článku totiž vyznělo, že jsem korumpář a na rozhledně se tuneluje. Údajně mají v Adamově nějaké problémy a naše firma to svým způsobem odnese,“ je rozhořčený Kvapilík.

Jeho muži tak předevčírem vyklidili staveniště. Zanechali po sobě hotové kamenné zdivo, zbývá opravit střechu a vyřešit vnitřní schodiště. „Od smlouvy jsme odstoupili také proto, že nebylo možné rozhlednu opravit do půlky ledna, jak chtěli adamovští radní. Projekt byl mizerný a stavba nebyla dopředu připravena,“ doplnil Kvapilík, který dodal, že pro jeho firmu byla zakázka i finančně nevýhodná.

Adamovští radní minulý týden přijali také rezignaci Vladimíra Suka na post vedoucího správy majetku města. Ten je totiž společníkem ve firmě Ekostav Líšeň, na což poukázal zastupitel Jaroslav Bernášek.

„Problém vidím v tom, že jeho společnost nesplnila termín a že spolupracovala s městem. Proti panu Sukovi jako člověku nic nemám,“ řekl Bernášek.
Suk měl jako vedoucí odboru nastoupit od začátku roku. „Na úřadě si všimli podmínky, že nesmím být společníkem nějaké firmy. Chtěli to vyřešit, do konce minulého roku to ale nešlo. Teď odcházím od firmy a doufám, že bude vypsáno další výběrové řízení a znovu se přihlásím,“ uvedl Suk s tím, že chtěl změnit zaměstnavatele a jako obyvatele Adamova ho zlákalo právě místo vedoucího správy majetku. „Zareagoval jsem tehdy na výzvu zveřejněnou na internetu,“ dodal.

Starosta Jiří Němec se k tomu odmítl vyjádřit. „Z titulu starosty neplním roli zaměstnavatele,“ řekl.