Pro řidiče aut rychlostní a významná tepna, pro chodce noční můra. Tak se dá charakterizovat státní silnice 1/43 z Brna do Svitav, která protíná blanenský okres. Chodci tuto silnici denně překonávají v Lipůvce, Sasině, Zboňku i v Letovicích. V Sasině přitom úplně chybí vyznačený přechod pro chodce.

„S přecházením tady byly vždycky problémy. O možnosti přechodu se delší dobu diskutovalo, ale nakonec sem umístili jen snížení rychlosti na sedmdesát kilometrů v hodině. A to stejně nikdo nedodržuje,“ zakroutila nad situací v Sasině hlavou její obyvatelka Lucie Dobešová. Podle starosty Svitávky Martina Cetkovského je jistě u Sasiny co zlepšovat, nad přechodem se tam v nejbližší době ale neuvažuje. „Jednali jsme o tom s úředníky z krajského úřadu a chceme do budoucna zavést opatření pro řidiče, aby stanovenou rychlost dodržovali. Přechod tam zatím malovat nebudeme,“ vysvětlil Cetkovský.

Pomohlo osvětlení

Jiné obce, přes které rychlostní silnice vede, přechody už mají. Ovšem ani bílé čáry na silnici nezaručují naprostou bezpečnost. Proto se nedávno nad zebrami v Lipůvce a ve Zboňku objevily sloupy se speciálním osvětlením. To má řidičům usnadnit rozpoznání chodců a zabránit tak dopravním nehodám. „Měli jsme zde i smrtelné úrazy, takže zviditelnit přechody byla pro nás nutnost. Doporučila nám to i blanenská dopravní policie,“ popsala situaci v Lipůvce její starostka Alena Kristýnová.

Bez dotací

Umístění světel přitom nebylo pro Lipůvecké radní jednoduchou záležitostí. „Osvětlení nás stálo pětasedmdesát tisíc korun. Bohužel jsme na ně nedostali žádný příspěvek z kraje, takže celé zařízení musela zaplatit obec ze své pokladny,“ řekla Kristýnová. Dodala, že už po měsíci je přínos světel nad přechody znatelný. Ztemnělé a špatně viditelné přechody pro chodce ovšem nestraší jen řidiče na 1/43. I v okresním městě je hned několik míst, která jsou pro své nevýrazné osvětlení nebezpečná. „Bylo by třeba osvětlit přechody na Svitavské a na Poříčí. Chodci jsou na nich špatně viditelní, navíc tam dochází k častým kolizím aut,“ potvrdil šéf blanenské dopravní policie Jaroslav Řezníček.