Podobně to mají v základní škole v Dolních Věstonicích na Břeclavsku. Tam se domluvili s firmou, která v regionu provozuje sběrné suroviny. „V areálu školy máme velký kontejner, který postupně plníme papírem. A to nejen my. Kontejner využívají jako sběrný dvůr i lidé z Dolních Věstonic, kteří nám sem papír nosí,“ vysvětlil ředitel školy Zbyněk Háder.

Ve škole si zároveň vedou i statistiku, kolik papíru děti přinesly. „Vždy zapíšeme, kolik papíru děti přinesly, a s firmou potom soutěžíme. Našim dětem už se několikrát podařilo i zvítězit,“ uvedl Háder s tím, že si za sběr škola ročně přišla zhruba na dvanáct tisíc korun.

Na řadě škol v kraji však už sběr papíru zastavili. Jeho výkupní cena šla totiž nedávno prudce dolů a za jeho odvoz by naopak musely školy svozové firmě platit a zpět nedostat za sběr nic. „Ve škole máme náklaďák starého papíru a nevíme, co s ním. Už jsme ho nestihli odvést, když za něj byly ještě slušné peníze. Teď za něj svozová firma nabízí osm haléřů za kilo. V republice je údajně sto padesát tisíc tun starého papíru ve skladech a nikdo ho nechce. Papírny mají plné sklady, navíc je trh zaplavený levným dřevem po kůrovcové kalamitě,“ řekl ředitel Vyšší odborné školy a střední školy Boskovice Pavel Vlach.

Podobně mluvil i ředitel základní školy ve Sloupu na Blanensku Pavel Dočekal. „Svozová firma nám oznámila, že nám papír zdarma odveze, ale nic za něj nedostaneme. Příště už bychom navíc museli za odvoz jen platit. To je pro nás samozřejmě nemyslitelné. Sběr papíru jsme proto minulý týden stopli. Vozili ho sem i lidé z okolních obcí. Ročně jsme si tak v doplňkové činnosti vydělali asi patnáct tisíc. Byly doby, kdy i skoro třicet. Část peněz šla na dotování lyžařských výcviků nebo výletů našich žáků,“ dodal Dočekal.

Sběr papíru nedávno zastavili také ve vyškovské základní škole v Nádražní ulici. „Sběr papíru neděláme proto, aby se nám to vyplácelo, ale chceme, aby se žáci naučili třídit odpad i v této oblasti. Samozřejmě je s tím lehce spojena i finanční oblast, neboť výtěžek je vždy přesunut na Zájmové sdružení rodičů, které zpětně pomáhá financovat různými příspěvky spoustu akcí a odměn pro naše žáky. Určitě bychom v této aktivitě chtěli pokračovat, sbíráme totiž i kaštany a pomerančovou kůru,“ uvedl ředitel školy Pavel Pospíšil.

Slova ředitelů škol z regionu potvrdila Miroslava Němečková ze společnosti Sběrné suroviny Hodonín. Tam zastavili výkup papíru už začátkem prosince. „Papírny nemají o starý papír na recyklaci zájem. Asi před rokem byla výkupní cena koruna padesát za kilo. Teď nám nabízí pět haléřů za kilo? Papír navíc ani nechtějí. Mají přetlak. Starý papír není v tuto chvíli kam prodat,“ uvedla Němečková.

Podobná situace má podle odhadů trvat měsíce. „Školám, se kterými jsme spolupracovali, jsme oznámili, že za svoz papíru budou platit. Spousta z nich sbírat papír přestala,“ dodala podnikatelka.

Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy pozastavila řada sběren v republice výkup kvůli výraznému snížení ceny odpadového papíru. Za něj může rozhodnutí Číny omezit dovoz odpadu. „V Evropě jsou v souhrnu recyklační kapacity nedostatečné. Tento stav doléhá také právě na trh se sběrným papírem v Česku, které dlouhodobě vykazuje nedostatek recyklačních kapacit, a je tak v podstatné míře závislé na vývozu sběrného papíru. V Česku se ročně sebere zhruba milion tun papíru, recykluje se ovšem zhruba jen pětina,“ informoval Kovanda.

Dodal, že nedostatek recyklačních zařízení na našem území je závažný. Stojí za tím skutečnost, že tu v uplynulých letech investoři nevybudovali dostatek příslušných závodů. „Zvolili raději okolní země typu Maďarska, Polska či Německa. Zásadním důvodem bylo to, že stavební a povolovací řízení jsou u nás nejen v případě výstavby recyklačních závodů velmi zdlouhavá, což snižuje výnosnost investice, respektive prodlužuje časový horizont její návratnosti,“ upřesnil ekonom.