Naučit se španělsky, pořádně rozhýbat tělo nebo proniknout do tajů práce s počítačem. Nejen toto mohou zkusit lidé v kurzech pro dospělé, které už několik let organizují některá města na Blanensku.

Širokou paletu kurzů nabízí Kulturní zařízení města Boskovice. „Pořádáme krátkodobé kurzy práce na počítači, taneční kurzy pro středoškoláky a celoroční jazykové kurzy. Lidé mohou vybírat z angličtiny, španělštiny a francouzštiny v různých stupních pokročilosti, a nově zařazujeme i kurz latiny pro začátečníky,“ sdělila Gábina Holcnerová z kulturních zařízení. Ta doplnila, že o jazykové kurzy je mezi lidmi zájem. „Jsou totiž levnější než jinde. Celoroční jazykový kurz přijde asi na dva a půl až tři tisíce korun. Levnější cena je způsobena tím, že máme vlastní učebny,“ vysvětlila Holcnerová. Kurzy začínají v druhé polovině září.

Naučit se taneční kroky mohou lidé v Letovicích. „Taneční kurz je určen pro všechny bez ohledu na věk a začne čtvrtého října v sedm hodin večer,“ sdělila Eva Hejlová z Městského kulturního střediska v Letovicích. Ta upozornila, že po prázdninové pauze opět začíná také kurz paličkování „Bude vždy první sobotu v měsíci od devíti do sedmnácti hodin a povede ho výtvarnice Iva Vanžurová,“ doplnila Hejlová.

Také v Adamově se od září otevře několik kurzů. „Nabízíme jazykové kurzy angličtiny a němčiny. O němčinu bývá menší zájem, takže pokud se nepřihlásí alespoň osm lidí, kurz neotevřeme. Dále máme v nabídce dva kurzy jógy, dva kurzy cvičení pro úlevu, což je takové rehabilitační cvičení, a pak ještě zumbu a břišní tanec. Kurzy začnou v polovině září,“ řekla Jitka Králíčková z Městského kulturního střediska v Adamově.

Kurzy jógy nabízí od začátku září také Sdružení Jóga v denním životě Blansko. Protáhnout tělo pomocí jógy ale nemusí lidé jen v Blansku. Kurzy sdružení organizuje na Blanensku i v Boskovicích, Doubravici, Jedovnicích, Kotvrdovicích, Letovicích, Horní Lhotě, Rájci-Jestřebí, Ráječku a Lysicích.

Svižnější sportování připravuje Aerobic Team Orel Blansko. Ten nabízí kurzy aerobiku, kalanetiky, power yogy a yogilates. Cvičí se na Základní škole T. G. Masaryka a v tělocvičně Orla. Zájemci se mohou přihlašovat přímo v hodinách. Cvičení začínají od pátého září.

DAGMAR KULAVIAKOVÁ