„Je ve špatném stavu. Zatéká do ní, okna nedovírají a jsou zde velké úniky tepla. Toalety se sprchami jsou ostuda. Mistrovství republiky a Světový pohár jsme v minulosti museli pořádat v sousedním Kunštátu, protože ve Svitávce na to prostě nebylo zázemí," popsal mistr světa v kolové Jiří Hrdlička.

Tělocvičnu, která je součástí školního areálu, postavili dělníci před sedmatřiceti lety a podle vedení školy i zástupců městyse je v havarijním stavu. Svitávečtí se rozhodovali mezi její opravou, stavbou nové tělocvičny nebo sportovní haly. „V tělocvičně máme navíc obrovské úniky tepla. Náklady na její vytápění jsou srovnatelné se sousední školní budovou. Přikláněl bych se ke stavbě nové tělocvičny nebo sportovní haly," uvedl ředitel svitávecké základní školy Aleš Antl.

V pondělí zastupitelé odhlasovali, že se pustí do stavby sportovní haly. Ta má stát přes čtyřicet milionů korun. „Měli jsme před sebou tři varianty. Generální oprava tělocvičny by stála asi deset dvanáct milionů, nová tělocvična pak sedmadvacet milionů. Ale nevešlo by se tam například hřiště na florbal. Sportovní hala je sice nejdražší varianta, ale cenový rozdíl mezi ní a novou tělocvičnou není tak velký v porovnání s tím, jaké zázemí sportovcům hala nabídne," uvedl starosta Svitávky Jaroslav Zoubek.

Hala včetně parkoviště má stát na místě po zbourané školní tělocvičně. Na zasíťovaných pozemcích městyse a propojená se školní budovou. „Na novou halu jsme si nechali vypracovat studii. Chceme jednoduchou stavbu, která bude mít co nejúspornější provoz. Jsme přesvědčení, že v ní budou sportovat nejen místní, ale i lidé ze širokého okolí a hala bude plně vytížená. Podobných sportoviště na Blanensku totiž moc není. Navíc o bydlení ve Svitávce je zájem. Developer tady má stavět nové domy a my chceme lidem nabídnout atraktivní služby," dodal Zoubek.

Obec nyní vypíše výběrové řízení na projektanta haly. Stavební povolení by podle Zoubka mohli Svitávečtí získat ještě letos a příští rok halu postavit. Zároveň však na ni musejí sehnat peníze. „Máme na účtu nějakou rezervu. Počítáme, že část nákladů pokryjí dotace a na zbytek si vezmeme úvěr. Úrokové sazby jsou nyní velmi výhodné. Bez projektu je však ještě předčasné se bavit o konkrétních číslech," poznamenal starosta.

Proti stavbě haly naopak hlasoval opoziční zastupitel Miloš Randula. Má za to, že stavba haly a její provoz bude pro obec s přibližně osmnácti sty obyvateli příliš velkou zátěží. Navíc má pochybnosti o tom, že tam bude sportovat dostatečný počet lidí. „Bojím se, abychom se časem nemuseli přejmenovat na Prameny. Což je obec, která je v dluhové pasti a nemá na základní opravy," okomentoval svůj postoj Randula.

Jako velký problém vidí provozní náklady nového sportoviště. „Kolik bude provoz haly ročně stát, nám pan starosta nebyl schopný říct. Pro srovnání jsem si vzal podobný projekt boskovické sportovní haly. Vychází to kolem dvou a půl milionu ročně. Plus odhadovaná splátka úvěru a jsme ročně skoro na čtyřech milionech. Jenom na halu na dlouhá léta dopředu. To si podle mě obec s rozpočtem třiadvaceti milionů ročně nemůže dovolit," dodal Randula.

Upozornil, že před hlasováním neměli zastupitelé k dispozici detailní analýzy všech tří variant, co se starou tělocvičnou. „Nebylo to vůbec na papíře rozebrané ze všech stran se všemi plusy a mínusy. Chyběla konkrétní čísla. Připadá mi, že za peníze, které nemáme, postavíme sportoviště, které Svitávka nebude potřebovat," poznamenal opoziční zastupitel.

Starosta oponoval, že potřebné podklady zastupitelé dostali. „Provozní náklady odhadujeme na osm set tisíc korun ročně. Tuto částku předpokládáme, že dostaneme z pronájmů," uvedl Zoubek.

Na stavbu sportovní haly se chystají také v Šebrově, kde žije necelých osm set obyvatel. Investici za desítky milionů korun odhlasovali loni na podzim lidé v referendu.

Sportovní hala dlouho chybí v Boskovicích. Její stavba na Slovákově ulici sice začala, ale loni byla definitivně zastavena. Město s ní nyní počítá v areálu Červené zahrady, ale zatím není jasné, kde přesně vznikne ani kdy.