V sobotu ovládne areál Staré hutě čtrnáctý ročník akce s názvem Setkání ve střední části Moravského krasu. Lidé si tam prohlédnout tavbu v historických železářských pecích, výrobu dehtu nebo pálení uhlí v milíři. Své umění předvedou také kováři, keramici a další řemeslníci. Otevřená bude i expozice železářství, která je nedaleko hutě. Akce startuje o půl desáté ráno. „Na místě lidé uvidí mletí mouky na ručním mlýnku, práci na pružinovém soustruhu nebo odlévání drobných předmětů z bronzu. V pecích se bude péct chleba," upřesnil Merta.
Turisté mohou v sobotu navštívit také kostel svaté Barbory v Adamově, zahradu zámku a kostnici pod chrámem ve Křtinách a několik jeskyní. Otevřeno bude ve Výpustku, ve Staré drátenické jeskyni a v Býčí skále. Na trase mezi Adamovem, Starou hutí, Býčí skálou, Výpustkem a Křtinami bude jezdit historický autobus.
Uhlí z milíře
V sobotu začali uhlíři stavět u Staré hutě milíř přibližně z pěti kubíků bukového dřeva. Zapálili ho v pondělí a uhlí pro železářské pece má být vypálené do soboty. „Je to docela šichta. Milíř musíme s parťákem Edou Tržilem pořád hlídat a upravovat ho. Ale je to fajn týden dovolené s lidmi zažranými do historie. V sobotu návštěvníci akce uvidí vše, co je spojené se starým železářství. Od výroby uhlí po tavbu v pecích a kovářskou práci. Vše na jednom místě a to je super," usmíval se uhlířský mistr Jiří Kadera z Přimdy, který je zároveň členem Evropského uhlířského spolku.
Kadera staví milíře po celé Evropě a ke Staré huti jezdí na setkání pravidelně. „Náš milíř je ve srovnání s těmi, co se stavěly v Moravském krasu v minulosti, malý. Ty původní byly i ze sta kubíků dřeva a hořely třeba měsíc. Náš jen týden. Počítáme, že z něj bude tak dva až dva a půl kubíku uhlí," řekl uhlíř.
Dominik Talla z Babic nad Svitavou v úterý odpoledne s ostatními kolegy montoval na opravené hliněné pece ve svahu speciální měchy. „Letos jsem u pecí a ne u milíře. Už zkoušíme ve dvou pecích tavit rudu. Zatím to vypadá dobře. Kluci ještě postaví pece na keramiku a výrobu dehtu," dodal muž.
V keramické peci budou své výrobky vypalovat studenti z Vyšší odborné školy restaurátorské v Brně. Pod vedením Boba Jakeše. „Naposledy jsme tady byli před několika lety. Pec stála ještě v lednu, ale pak bylo po ní. Musíme postavit novou. Budeme v ní pálit takzvanou zakuřovanou černou keramiku, která se vyráběla ve středověku. V peci bude žár do tisíce stupňů. Vedle v peci se už peče chleba a dnes tam dáme nějaké maso," usmíval se Jakeš.
Program
sobota 24. května, 9.30 až 17.00
Stará huť u Adamova
Jeskyně Býčí skála
9.00 až 16.00
Jeskyně Výpustek
11.30 a 13.30 mimořádné vstupy (zdarma)
Drátenická jeskyně
Křtiny
zámek a zámecký park, kostnice
Adamov
9.00 až 17.00, kostel Svaté Barbory se Světelským oltářem
Dopravu mezi Adamovem, Starou hutí a Býčí skálou zajistí historický autobus ze sbírek Technického muzea v Brně. Autobus bude jezdit od 8.30 z Adamova- -zastávky k Býčí skále a zpět v hodinových intervalech. K jeskyni Výpustek, do Křtin a zpět pojede autobus z Adamova v 10.30, 12.30 a 15.30. Poslední odjezd z Výpustku do Adamova je v 16.00. Ze Staré huti v 17.00.
Zdroj: www.technicalmuseum.cz