Není to sci-fi, ale blízká budoucnost. Od listopadu by měla každá obec rozjet datové schránky, které usnadní komunikaci mezi nejrůznějšími úřady. Zastupitelé měst s rozšířenou působností pořizují datová uložiště, na která se napojí i malé obce. O spojení s Boskovicemi má zájem všech třiasedmdesát obcí.

„Na server v boskovické radnici budeme všichni ukládat k archivaci kroniky, dokumentace staveb, matriku, roční rozpočty, archivy obyvatelstva a spoustu dalších dat,“ nastínil tajemník Pavel Vlach s tím, že přes noc se uložená data v malých obcích automaticky vyklopí na boskovický server. „Starostové se tak o tyto záležitosti nemusí starat,“ podotkl Vlach. Podle něj budou data zálohovaná dvakrát nebo třikrát na cédéčkách nebo magnetických páskách. „Na pásky se vejde víc údajů, jsou ale zranitelnější. Musíme se ještě rozhodnout, kde informace uchovat,“ řekl Vlach.

Boskovičtí už do přípravy vložili jeden a půl milionu korun. Tolik je stál server, kam se vejde obrovské množství údajů. Ministerstvo vnitra ale zveřejní dotační výzvu a peníze tak Boskovickým proplatí zpětně v případě, že zaplatili věci spojené s datovým uložištěm po lednu 2007.

Pohotovost Boskovických si chválí starosta Šebetova Zdeněk Čížek. Ten s přijmutím jejich nabídky neváhal. „Od datového uložiště si slibujeme větší přehled o tom, kterou poštu jsme vyřídili a která ještě zbývá. Když se nám teď do počítače dostane vir a spadne systém Windows, budeme muset počítač přeinstalovat a o všechna nekvalitně uložená data přijdeme. Ne však, pokud budou v uložišti a tím pádem i archivována. Dále bude možné dohledat veškerou historii spisové služby i půl roku zpátky,“ zdůvodnil Čížek.

Pod křídla Boskovic míří také Svitávka. „Připojit se do datového uložiště Boskovic je pro nás jednodušší. Jde ale zejména o pomoc malým obcím. Nemají dostatek peněz na to, aby si potřebné vybavení koupily. Chybí jim i odborníci na počítače. O administrativu se stará jedna účetní,“ míní starosta Martin Cetkovský.

Za pravdu mu dal lažanský starosta Vlastislav Hemzal. Ten chce spojit síly s blanenskou radnicí. „Všichni, kdo u nás na úřadě pracují, jsou neuvolnění. Chodí do dalšího zaměstnání a bylo by složité docházet na další školení,“ přiblížil Hemzal. Pokud budou Lažanští sdílet datové uložiště s Blanskem a ostatními obcemi, vše zvládnou s přehledem.

Podle Radima Bláhy z odboru informatiky blanenské radnice má o datové uložiště zájem pětadvacet obcí z okolí Blanska. „Všichni, kdo se o tom zatím dozvěděli, se chtějí připojit. My opatříme programové i technické vybavení. To malé obce nemusí kupovat. Na svém počítači se pak starostové budou moct připojit přes internet na stránku našeho serveru, kde najdou svá data,“ vysvětlil Bláha.