Zima je za dveřmi. Na jejím konci začnou silničáři a vedení jednotlivých obcí počítat škody, které způsobila na silnicích. Situace se rok co rok opakuje a všichni s ní dopředu počítají. Někteří starostové však poukazují na to, že cesty jsou u nich v katastrofálním stavu už teď. Sami s tím kvůli omezenému rozpočtu většinou nic nezmůžou. Z nezájmu proto viní právě silničáře.

Práci blanenských silničářů dlouhodobě kritizuje například starosta Pamětic Jaroslav Staněk. „Především cesta mezi naší obcí a Sudicemi je jedna velká katastrofa. Podle mě možná největší v celém regionu. Je samá díra, po krajích je neposečená tráva a keře, které do silnice zarůstají. Paradoxně po ní jezdí hodně aut, protože i přespolní řidiče na ni většinou směřuje GPS navigace. Teď do výtluků navíc nateče voda, která v zimě zmrzne, a všechno bude ještě horší," je si jistý Staněk.

Už v polovině února minulého roku napsal na Správu a údržbu silnic dopis. „Celou situaci jsem v něm důkladně popsal. Podepsalo se pod něj několik zástupců zdejších firem, které mají problémy například se zásobováním. Na odpověď však stále čekáme marně," tvrdí Staněk.

Vedoucí blanenské pobočky Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Miloš Bažant o dopisu podle svých slov nikdy neslyšel. Staněk jej proto chce kontaktovat telefonicky.

Katastrofa i jinde

Slovo katastrofa skloňuje při popisu některých cest v obci také starosta Vanovic Petr Dvořáček. „Dlouhodobě otřesná je situace na silnici spojující Vanovice a Drválovice. Silničáři občas polepí největší díry, ale to je stejně k ničemu. Brzo se udělají znovu, jen možná o kus dál. Sice je na to stále upozorňujeme, ale oni se starají hlavně o silnice prvních a druhých tříd," uvědomuje si Dvořáček.

Je rád, že nedávno silničáři opravili alespoň většinu příjezdových cest. „Ale přímo v obci je povrch silnic hodně starý a je to na něm samozřejmě dost vidět. Obyvatelé nám někdy vyčítají, proč neopravíme tyto cesty. A my se jim poté snažíme všemožně vysvětlit, že to bohužel není v naší kompetenci," postěžoval si Dvořáček.

Podobné hlasy zní také ze Lhoty Rapotiny. „Nejhorší je to ve směru na Skalici nad Svitavou a pochopitelně také na Boskovice. Může za to velká intenzita dopravy a především neustálé jízdy kamionů z nedalekého lomu. Se Správou a údržbou silnic jsme v kontaktu, její pracovníci urgentní díry samozřejmě řeší. I když jen provizorně. Ale chápu, že ani jejich rozpočet není nafukovací," uznal starosta Lhoty Rapotiny Michal Sedlák.

Jediné skutečně účinné řešení podle něj spočívá v léta připravované studii, která počítá s novou silnicí mezi Blanskem a Boskovicemi. „Toto řešení je však stále v nedohlednu. Všichni o něm jen mluví. Chybí peníze," posteskl si Sedlák, podle kterého jsou silnice ve špatném stavu po celém Blanensku.

Bažant si uvědomuje, že blanenské silnice nejsou v optimálním stavu. „Přesto si stojím za tím, že jsme hlavně přes léto udělali velký kus práce. Díky příspěvku z fondu dopravní infrastruktury jsme navíc v posledních dnech mohli opravit cesty mezi Křtinami a Habrůvkou, Šebetovem a Pohorou nebo Sudicemi a Sudickým dvorem," vyjmenoval Bažant.

Díky posledně jmenované trase práci silničářů oceňuje starostka Sudic Olga Dočkalová. „Za poslední roky se nám toho v této oblasti podařilo udělat hodně. Příští rok se nám snad povede dokončit i oprava povrchu vozovky na naší návsi," doufá Dočkalová.

Vedení Sudic stále čeká na plánovaný průtah obcí. „To by teprve byla zásadní změna. Ale i kvůli tomu, že bychom zároveň museli opravit kanalizaci, se jedná o složitou akci, která navíc není v naší režii," upozornila sudická starostka.

Spokojení jsou i ve Vískách. „Momentálně je to dobré. Silničáři u nás totiž nedávno položili nový povrch. Před tím byly i naše cesty samá díry," pamatuje si starosta Vísek Stanislav Kamba.