Starostové obcí na Blanensku poukazují na to, že řešení běžných problémů spojených s chodem obce jim stát zbytečně komplikuje neustálým přidáváním nových a nových úkolů. Čím dál více práce tak tráví zavalení administrativními povinnostmi. Někteří navrhují, že řešením může být větší přehlednost a dotaženost nových zákonů. Těm stávajícím totiž často nerozumí.

Práci starostům značně zkomplikovala nedávno přijatá nařízení. S většinou z nich ani nesouhlasí. „Dříve bylo například naprosto běžné, že jsme automaticky zveřejňovali data našich obyvatel, jako jsou narození, úmrtí nebo významná životní jubilea. Lidé za to byli rádi, protože se jednoduše zajímají o své nejbližší okolí. Jenže dnes nejdřív potřebujeme různá povolení, kvůli zákonu o ochraně osobních dat," uvedl starosta Rájce-Jestřebí Pavel Perout.

Problémy nastávají i při výběrových řízeních. „Už nestačí umístit základní informace na naší úřední desce. Tu vystřídala elektronická. Hlavně je však daleko více informací, musíme komunikovat s mnoha úředníky a některé kroky navíc stojí nezanedbatelné peníze. Týká se to vlastně všech smluv, jejichž hodnota přesahuje půl milionu korun. Dřív byla takto hranice dvanáctkrát vyšší," připomněl Perout.

Méně času na obec

Problémů však obce řeší mnohem víc. „Komplikace s sebou přinesl třeba zákon o veřejných zakázkách, nedomyšlená legislativa spjatá s účetnictvím nebo takzvané pomocné analytické přehledy, které v důsledku účetnictví ještě zdvojují. Času na běžný provoz obce máme bohužel čím dál méně," postěžoval si rájecký starosta.

Upozornil i na to, že některé z operací jsou dokonce trestně postižitelné. „Často nevíme, jak konkrétní záležitost vyřešit správným způsobem, protože nám od státu chybí metodika nebo jednoznačné stanovisko. Nehledě na to, že nároky na starostovy znalosti jsou čím dál větší," poznamenal Perout.

S tím souhlasí i starosta Pamětic Jaroslav Staněk. „Musíme si uvědomit, že starostové v malých obcích se většinou vyznají především v jedné oblasti, ať už je to například stavitelství, nebo zemědělství. Většina z nich se jen obtížně orientuje v kvantu úkolů všemožného zaměření," nastínil.

On sám patří mezi starosty neuvolněné, kteří chodí do práce i mimo obecní úřad. „Nezbývá mi nic jiného než všechno zvládat ve svém volném čase, jinak by to nešlo. Byl bych jednoznačně pro, aby se většina požadavků přesunula na nějaké úřady vyšší úrovně a na nás zbyla základní agenda a řešení opravdu důležitých úkolů spojených s chodem obce," navrhl Staněk.

V Blansku podobné problémy zatím příliš neřeší. „Starosti nám přidělal třeba zákon o veřejných zakázkách, ale celkově se mně osobně větší komplikace s administrativními úkony vyhýbají," podotkl blanenský starosta Lubomír Toufar.

Důvod je podle něj jednoznačný. „Blansko je největší město v našem regionu a na městském úřadě tak máme jednotlivé obory rozdělené. Každý má na starosti specializovaná skupina lidí, kteří se v něm vyznají a je plně v jejich kompetenci. Starostové menších obcí v tomto bohužel mají velkou nevýhodu," uznal Toufar.