Pod parou za volantem jej podle zjištění Blanenského deníku Rovnost přistihla policejní hlídka minulý čtvrtek přímo v Suchém. Starosta nechtěl záležitost komentovat. „Je to moje soukromá věc. Nařčení, že jsem řídil opilý, vnímám jako těžký předvolební boj," řekl Žilka, který ve volbách kandiduje jako nezávislý kandidát.

Podobně přitom mluvil i loni koncem srpna poté, co sešrotoval na lesní cestě svoje auto. Tehdy pomáhal hledat ztracenou rekreantku. Stalo se to také krátce před volbami. Žilka nikoho nezranil, ale řídil namol opilý. Z místa nehody odešel domů, kde ho zastihli policisté. Těm tvrdil, že se napil až po zásahu. Hrozila mu vysoká pokuta, zákaz řízení a byl podezřelý z trestného činu řízení pod vlivem návykové látky.

Podle informací Rovnosti však o řidičský průkaz přišel až při kontrole minulý týden. Při první dechové zkoušce mu policisté naměřili bezmála pět promile alkoholu. Při druhé necelé tři. „Hlídka zřejmě přijela na udání. Nejprve jí ujížděl a pak auto odstavil před obecním úřadem. Před policisty utíkal do vesnice. Marně," tvrdí muž, který si přál zůstat v anonymitě. Jeho jméno redakce zná.

Policisté však nechtěli případ komentovat. Podle mluvčího blanenské policie Bohumila Maláška nelze k události z minulého týdne poskytnout jakékoliv bližší informace. „Nelze sdělit žádné údaje, které by mohly vést k odhalení totožnosti člověka, který se dopustil jakéhokoliv nezákonného jednání. Ať už přestupku, nebo trestného činu," vysvětlil Malášek.

Zdeněk Grénar z blanenského policejního odboru upřesnil, že policisté minulý týden kontrolovali v Suchém řidiče, který měl pozitivní dechovou zkoušku na alkohol.

Volební kampaň vrcholí

Podle řady místních to v obci před volbami opět vře. „Volby se blíží a bohužel i negativní volební kampaň vrcholí. Lidé se udávají a házejí na sebe špínu. Vsadil bych se, že starostu udal někdo z jeho protikandidátů. Byla to jen otázka času. Pan Žilka udělal pro obec hodně, ale alkohol ho ničí. A ubližuje to i lidem, kteří mu chtějí pomoct," uvedl muž, který si rovněž nepřál zveřejnit své jméno.

Podle některých místních bude trvat ještě hodně dlouho, než se vztahy v Suchém zlepší a lidé se přestanou vzájemně napadat.

Lidé v Suchém se bojí o vztazích v obci veřejně mluvit. „Je to hrozné. Velmi starostovi fandím, protože jsem s ním spolupracovala dvanáct let v zastupitelstvu. Je to schopný člověk, žije pro obec. V poslední době má ale s alkoholem čím dál větší problémy. Je ho škoda," popsala žena, která také nechtěla uvést jméno.

Při pátrací akci loni na konci srpna Žilka narazil se svým autem do stromu a měl na svědomí škodu za zhruba osmdesát tisíc korun. Již tehdy místní tvrdili, že tato havárie, kdy prokazatelně řídil opilý, nebyla jeho první. Ačkoliv nadýchal, dušoval se, že nepil před jízdou, ale až po ní. „Celou noc jsem nespal. Vozil jsem autem do lesa čaj hasičům a dobrovolníkům, kteří hledali tu ztracenou paní. A poslední cesta dopadla, jak dopadla. V autě jsem jel sám. Vběhla mi tam srnka. Strhl jsem to a narazil jsem do stromu. Auto bylo našrot, mně se nic nestalo," popsal tehdy Žilka.

Domů se dostal po svých. To, že vyvázl bez zranění, ale pořádně zapil. „Byl jsem v šoku. Musel jsem zapít to, že jsem přežil. Dal jsem si dost. Policii jsem nevolal. Ráno si mě našla doma sama," popsal Žilka.

Vedoucí boskovického odboru vnitřních věcí Iva Močičková uvedla, že Žilkův alkoholický přešlap z minulého týdne nemůže z hlediska volebního zákona ohrozit jeho kandidaturu v komunálních volbách. „Potíže by nastaly jen tehdy, pokud by jej pravomocně odsoudili. Kdyby se mezitím stal zastupitelem, musel by rezignovat, protože by tím jeho funkce automaticky zanikla. Kdyby neodstoupil sám, zastupitelstvo by jej muselo odvolat," vysvětlila Močičková.

Tři zastupitelé odstoupili

První opakované volby se v Suchém konaly poté, co loni v květnu odstoupila trojice zastupitelů Stanislav Sekanina, Miloslav Dosedla a Dana Blahová. Udělali to především kvůli problémům Žilky s alkoholem. Po druhých volbách slib složili pouze tři zastupitelé ze Sdružení nezávislých kandidátů a jeden zastupitel z kandidátky Pro Suchý. Zastupitelstvo tím nebylo usnášeníschopné, a proto se volby musí opakovat.