Starostu Sloupu nominovali tamní lidé vůbec poprvé. „Dozvěděl jsem se to až po tom, co poslali mou nominaci do soutěže. Samozřejmě ji nepodepsali všichni obyvatelé Sloupu, ale jsem rád, že jsou v našem městysu aktivní lidé, kteří si všímají dění kolem sebe a dokáží ocenit něčí práci," řekl Mikulášek.

Stejně tak ho potěšila zpráva o tom, že ho odborná komise vybrala mezi pět finalistů. Až do finále se totiž musel probojovat ze sedmasedmdesáti účastníků soutěže. „Z nich komise vybrala třiatřicet starostů do užšího kola. Každý z nás pak musel zodpovědět několik otázek. Z postupu do finále plynou také nějaké povinnosti, které budu muset splnit. Jsem ale rád, že jsem postoupil," řekl sloupský starosta s tím, že účast v soutěži a místo mezi finalisty bere jako ocenění své práce. „Starostování jsem věnoval třetinu svého života. Toto je pro mě jakési zadostiučinění za to, že jsem se pustil do vedení obce a nešel místo toho třeba podnikat," míní Mikulášek.

Nyní ho čeká ještě návštěva hodnoticí komise přímo ve Sloupu. „Naši komisaři všech pět finalistů navštíví v tomto a příštím týdnu. Budou hodnotit například to, nakolik starosta komunikuje s tamními občany a spolky, nakolik rozvíjí komunitní život obce, co všechno pro obec udělal, co jí přinesl a podobně. Komise ale nebude mluvit jen se samotným starostou, ale také s ostatními lidmi z obce," přiblížila Markéta Hlavicová, mluvčí Nadace VIA, která soutěž pořádá.

Slavnostní vyhlášení vítězů pořadatelé plánují koncem října v Malostranské besedě v Praze.